Az orvosok jelenleg a páciensek elmondása alapján következtetnek a tünetek súlyosságából az agyrázkódás meglétére, illetve mértékére. Panaszok hiányában azonban nem határozható meg, mikor következik be a teljes felépülés. Képalkotó diagnosztikai kutatásokból már korábban is kiderült, hogy a kellemetlenségek elmúlása és az agy tényleges gyógyulása között időeltolódás figyelhető meg. Éppen ezért gyors, megbízható és költséghatékony eszközre van szükség.
„Meg kellett változtatnunk a nézőpontot, amellyel az agyrázkódásos betegek felé közelítünk” – magyarázta dr. David Dodick neurológus. „Kihívást jelent ugyanis a megfelelő diagnózis felállítása, valamint annak becslése, hogy mennyire súlyos az agy sérülése, s mikor történik meg a teljes felépülés” – tette hozzá a szakértő.
„A vegetatív idegrendszer rendellenes működését régóta a súlyos agysérülés egyik lehetséges szövődményeként tartják számon, de agyrázkódással és enyhébb sérülésekkel eddig nem hozták összefüggésbe” – nyilatkozta dr. Brent Goodman. A vegetatív idegrendszer önkéntelen ellenőrző folyamatokért felelős, többek között a szívritmusért, a vérnyomásért, az emésztésért, a légzésért és a verejtékezésért.
A tanulmány elkészítéséhez 21 agyrázkódásos beteget figyeltek meg, s mindannyiuknál lényeges elváltozást tapasztaltak a pulzusszámot és a vérnyomást illetően. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy mindez az agyrázkódás következménye.
Az eredményeket az Amerikai Neurológiai Akadémia éves ülésén mutatták be San Diegóban.