Világszerte 8,7 millió tuberkulózis-fertőzést regisztrálnak, ebből 1,4 millió halállal végződik. A betegség leggyakrabban a tüdőt támadja meg, de szinte minden szerv érintett lehet. Jelenleg szteroidkezelést csupán a betegség egyes formáiban alkalmaznak, azonban a Londoni Egyetem, a Newcastle-i Egyetem és a Liverpooli Egyetem vizsgálatai szerint bármely szerv esetén érdemes lenne bevetni a gyógyszert.
A metaanalízis 1955 és 2012 között végzett vizsgálatok adatait elemezte ki, a tanulmány célja a szteroidok gyulladást és szövetkárosodást korlátozó hatásának kimutatása volt tuberkulózis esetén. Az eredmények alátámasztják a szteroidalkalmazás létalapját, ugyanis a kezeltek között 17 százalékkal alacsonyabb volt a halálozás aránya, mint a nem kezeltek körében. Mindazonáltal a szteroidkezelés számos mellékhatással jár, például növeli az egyéb fertőzésekkel szembeni fogékonyságot.
A 41 korábbi vizsgálat alapján az új elemzés a TBC 5 fő formájára, a tüdőfertőzés mellett a szívhártyagyulladásra, a hashártyagyulladásra, mellhártyagyulladásra, és az agyhártyagyulladásra koncentrált. Összességében 3560 szteroiddal kezelt, és 2982 szteroiddal nem kezelt betegre terjedt ki. Némileg bonyolította a képet, hogy a TBC kezelése 1983 után alapvetően megváltozott, ugyanis ekkor kezdték el a rifampicin nevű antibiotikum alkalmazását, így 19 tanulmány a rifampicin előtti érából került ki. Ugyan a TBC okozta halálozás Julia Critchley professzor szerint nem túl magas, azonban a szteroid jelentősen hozzájárulhat a csökkentéséhez.
Szteroidokkal csökkenthető a TBC okozta halálesetek száma
Hagyományos szteroidok alkalmazásával csökkenteni lehet a tuberkulózis (TBC) okozta halálesetek számát.
2013. 03. 26. 13:04
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!