Influenza és baktérium: a kombináció halálos is lehet

Bécsi kutatók tanulmányukban azt részletezték, milyen súlyos károkat okozhatnak a baktériumok az influenzás betegek tüdejében.

Betegszoba.hu
2013. 05. 07. 4:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Science legutóbbi számában megjelent kutatás eredményei arra hívják fel a figyelmet, hogy újfajta alternatív kezelési módszereket kell kifejleszteni az influenzával összefüggő bakteriális fertőzések kezelésére, hogy javítani lehessen a betegség kimenetelét, és meg lehessen előzni a maradandó tüdőkárosodást.

Az influenzát az influenzavírus fertőzése okozza, amely főként a felső légutakat, vagyis az orrot, a garatot és a hörgőket (ritkán a tüdőt is) támadja. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a népesség körülbelül 5-15 százalékát érinti felsőlégúti fertőzés a szezonális influenzás időszakokban, és évente 250-500 ezer ember hal bele a betegségbe. Az influenzások halálozásának fő oka azonban valójában a másodlagos bakteriális fertőzés.

Amikor valaki influenzavírussal fertőzött, különböző okok következtében megnő a fogékonysága a bakteriális fertőzésekre. Az egyik baktérium, amelyet az immunrendszer normális körülmények között kordában tart, a Legionella pneumophila. Ez a baktérium bizonyos körülmények között, például influenzás fertőzés esetén tüdőgyulladást okozhat, ami kezelés hiányában maradandó tüdőkárosodáshoz, vagy akár halálhoz is vezethet. A kutatást vezető Amanda Jamieson dr. Thomas Deckerrel és munkatársaival együtt ezt a jelenséget kezdte vizsgálni.

„Modell rendszerünkben az influenza és a Legionella fertőzés kombinációja halálosnak bizonyult. Azt gondoltuk, hogy ezt a baktériumok szélsőségesen gyors növekedése okozza, de legnagyobb meglepetésünkre az derült ki, hogy a baktériumok száma valójában nem változott” – nyilatkozta Jamieson.

A kutatók kimutatták, hogy az influenza és a Legionella baktérium együttes fertőzése által okozott tüdőkárosodás nem regenerálódik megfelelően, mivel az influenza elfojtja a szervezet szövetkárosodást helyreállító képességét. Egy további legionellafertőzés így akár halálos tüdőgyulladáshoz is vezethet. Amikor azonban a kutatók a szövetregenerálódás útvonalait aktiváló gyógyszerekkel kezelték az ilyen betegeket, jelentős mértékben javult a kimenetel. Az eredmények tehát arra utalnak, hogy újfajta kezelési módszereket kell kifejleszteni az influenza és a baktériumok kombinált fertőzése ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.