Néhány csecsemőnél segítheti a szoptatást a tápszer

Egy kutatás szerint kis mennyiségű tápszer segítheti a szoptatást, azzal meghosszabbítható az anyatejes táplálás időtartama.

Betegszoba
2013. 05. 22. 17:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újdonsült édesanyákban általában nem termelődik azonnal nagy mennyiségű anyatej, ezért csecsemőjük ez idő alatt veszíthet a testsúlyából – állítják a San Franciscó-i Kalifornia Egyetem munkatársai. ”Sok anya aggódni kezd az anyatejtermelés miatt, és ez a fő oka annak, hogy az első három hónapban felhagynak a szoptatással” – nyilatkozta a Pediatrics internetes számában megjelent tanulmány szerzője, dr. Valerie Flaherman. „Kutatásunkból azonban az derült ki, hogy ha ezeknek a csecsemőknek egy kevés tápszert adnak az első időszakban, enyhíteni lehet ezt az aggodalmat, és az anyák elég magabiztossá válhatnak ahhoz, hogy folytassák a szoptatást.”

Számos jótékony hatása van az anyatejnek. Korábbi vizsgálatok bizonyítják, hogy a szoptatott csecsemők jobban reagálnak az oltásokra, ugyanis az anyatej segíti a kisbaba saját immunrendszerének érését, és csökkenti a gyermekkori rák kockázatát. Az elvégzett vizsgálatok azt mutatják, hogy azoknak a felnőtteknek, akiket csecsemőkorukban szoptattak, a koleszterinszintjük alacsonyabb, mint nem szoptatott társaiké. Egyes vizsgálatok szerint a szoptatott gyermekeknek magasabb az IQ-juk. Az anyatejben lévő koleszterin és más zsírfajták segítik az idegszövet növekedését. A kutatások kimutatták, hogy a szoptatott csecsemők körében ritkábban és kevésbé súlyos formában fordulnak elő felső légúti fertőzések, nehézlégzés, tüdőgyulladás és influenza, valamint bizonyították azt is, hogy kisebb az esély a depresszióra, ha szoptatják a babát.

 

(forrás: La Leche Liga Magyarország)

Flaherman és munkatársai kísérletükben 40, időre született, 24 és 48 órás életkor közötti újszülöttet vizsgáltak, akik születési súlyuk több mint 5 százalékát elveszítették. A babák egy része korlátozott mennyiségű tápszert kapott mindegyik szoptatás után. A csecsemők tápszeres táplálását azonnal abbahagyták, amint édesanyjuk a szülés után 2-5 nappal már elegendő anyatejet termelt. A korlátozott mennyiségű tápszert kapott csecsemőket egy kontroll csoporttal hasonlították össze, akiket anyjuk csak anyatejjel próbált táplálni.

Egy hét múlva mindkét csoport összes csecsemője még anyatejjel táplálkozott, de a korai tápszeres csoport mindössze 10 százaléka kapott az elmúlt 24 órában tápszert, szemben a kontrollcsoport 47 százalékával. Három hónap múlva a korai tápszeres csoport 79 százalékát még mindig szoptatták, a kontrollcsoportban azonban ez az arány csak 42 százalék volt. A kutatók azonban hangsúlyozzák, hogy eredményeiket nagyobb szabású kutatásokkal is igazolni kell.

DNS-szekvenáláson alapuló technikával elkészítették az anyatej baktériumtérképét, és megállapították, hogy több mint hétszáz különböző baktériumot tartalmaz, vagyis többet, mint eddig feltételezték. Az anyatej jótékony hatásait számos vizsgálat bizonyítja.

 

A legfrissebb kutatási eredmények szerint nagyobb eséllyel alakul ki gyermekkori akut limfoblasztos leukémia azoknál a kisgyerekeknél, akik a szilárd ételek bevezetésének késése miatt túl sokáig kapnak tápszert.

 

Azoknál az embereknél, akiket csecsemőkorukban szoptattak, kisebb lehet a depresszió kockázata – vélik tanulmányuk alapján német kutatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.