A kutatást vezető Cseng Li és munkatársai szerint az eredmények segítenek megérteni azt a jelenséget, hogy az idősebb emberek általában jobban ellenállnak a madárinfluenza és a sertésinfluenza újabb törzseinek, mint a fiatalabbak.
A nyál a táplálék emésztésének megindításán kívül olyan kórokozók elleni fehérjéket is tartalmaz, amelyek az első védelmi vonalat alkotják a fertőzésekkel szemben. Az már a korábbi kutatásokból is kiderült, hogy az emberek életkora befolyásolja a nyál glikoproteinszintjét. A glikoproteinek olyan cukorborítású fehérjék, amelyek felveszik a harcot a kórokozókkal szemben.
Kevésbé kapják el az influenzát a tömegközlekedők
Veszélyes a terhesség alatti influenza
Influenza és baktérium: a kombináció halálos is lehet
H7N9: szélsebesen mutálódik a kínai vírus
A Journal of Proteome Research legújabb számában megjelent kínai kutatásban a szakértők azt vizsgálták, hogyan befolyásolják a nyálban lévő glikoproteinek szintjének életkorral összefüggő különbségei az emberek influenzára való hajlamát. A kutatók 180 különböző életkorú férfi és nő nyálmintáit vizsgálva kimutatták, hogy a 65 éven felüliek nyálában lévő glikoproteinek hatékonyabban kötik meg az influenzavírusokat, mint a gyermekek és a fiatal felnőttek nyálában lévők. A kutatók szerint eredményeik arra utalnak, hogy a nyálteszt segíthet bizonyos életkorral összefüggő betegségek alaposabb megértésében, megelőzésében és diagnosztizálásában.