Az AIDS kórokozójának 1981-es felfedezése óta több mint 25 millióan haltak meg a betegségben világszerte. Jelenleg 33 millió fertőzött él a Földön – közülük egymillió az Amerikai Egyesült Államokban, ahol minden évben 50 000 új esetet regisztrálnak. Az AIDS-járvány megállítására jelenleg három módszert alkalmaznak: gyógyszereket, védőoltásokat és génterápiát. Már léteznek készítmények az emberi immunhiány-vírus (HIV) okozta szerzett immunhiányos szindróma (AIDS) megelőzésére.
Jelen kutatás bebizonyította, hogy az antiretrovirális kezelés csökkenti a HIV-vírusok számát a szervezetben, és képes az átvitel megakadályozására. Nagy fertőzésveszély esetén egy naponta szedett tabletta védelmet nyújthat – mondta Dd. Robert Grant, a Gladstone Virológiai és Immunológiai Intézet kutatója a Világtudományi Fesztiválon (WSF). Mások szerint azonban ezek a gyógyszerek nem lesznek elegendőek az AIDS terjedésének megállításához.
„Meg kell találnunk a módját, hogy immunizáljuk az embereket, így ne legyen szükséges lépéseket tenniük a védelem érdekében. A közegészségügy így működik” – fogalmazott David Baltimore Nobel-díjas biológus professzor, a Kaliforniai Műszaki Egyetem (CalTech) munkatársa.
1984-ben Margaret Heckler, az Egészségügyi és Humán Szolgáltatások Minisztériuma nevében azt mondta, hogy két éven belül várható a HIV-védőoltás megjelenése. Ilyen azonban mindmáig nem látott napvilágot. A HIV-vakcina előállítása azért nehéz, mert a kórokozó megtalálja a módját az emberi immunrendszer elkerülésének - képes behatolni az immunsejtekbe, pont azokba, melyeknek el kellene bánniuk velük.
Mostanság viszont a kutatók új megközelítést alkalmaznak a védőoltás előállítására. Ezek közé tartozik az immunsejtté alakuló őssejtek alkalmazása, valamint a széles körben semlegesítő antitestek termelésének ösztönzése. Mindkét módszert Baltimore professzor és kollégái fejlesztik. Az elsőnek a tesztelése jövő hónaptól, míg a másodiké egy éven belül várható.
A Patrióta néhány napja forgatott a berlini karácsonyi vásárban a terrorfenyegetettségről