A Journal of the American Geriatrics Society című szakfolyóirat júliusi számában a Bostoni Egyetem orvosi karának szakértője, dr. Thomas Perls rámutatott, hogy egyes klinikák öregedéslassító szerként hirdetik az ilyen hatóanyagú pirulákat az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) rendelkezése ellenére.
A fogorvosi érzéstelenítésben használt prokain-hidrokloridot az 1950-es években hollywoodi sztárok alkalmazták kábítószerként. Az amerikai kormányzati szervek igyekeztek mielőbb megtenni a szükséges intézkedéseket a visszaélések ellen, de Romániában például ennek ellenkezője történt. Keleti szomszédainknál ugyanis új fiatalító módszerként kezdték reklámozni a novokaint, és a kommunista rezsim erre szakosodott klinikákon várta a turistákat.
Az Egyesült Államokban az 1970-es évekre vált világossá a Gerovital H3 hatása a kapcsolódó tudományos munkák révén. „Az értekezések arról szóltak, hogy a szóba jöhető enyhe monoamin-oxidázra (MAO) gyakorolt, depresszióra hajlamosító hatáson kívül nem figyeltek meg mást, így az öregedéshez köthető betegségek és tünetek enyhülését sem” – fogalmazott Perls professzor. A szakértő hozzátette: a páciensek egy része által tapasztalt pozitív hatás valószínűleg más életmódbeli intézkedésre – rendszeres edzésre és megfelelő táplálkozásra – volt visszavezethető. „Semmilyen placebós kontrollcsoportot bevonó vizsgálat nem bizonyította a novokain öregedésgátló hatását, mint ahogy azt a klinikák állították” – tette hozzá.
Későbbi tanulmányok tovább elemezték a Gerovital H3 a lehetséges MAO-gátló és egyéb neurokognitív hatását, de továbbra sem sikerült bizonyítani, hogy az e hatóanyagból gyártott készítmények megelőzhetik a szellemi problémákat, illetve a demenciát.
„A novokaint most ismét reklámozzák az Egyesült Államokban, elsősorban az interneten keresztül. A Gerovital H3 keresőkifejezés a Google-n és a Yahoo!-n keresztül is több mint 300 000 találatot hoz. Az érdeklődőknek és a lakosság többi tagjának tisztában kell lenniük a novokain törvényes és törvénytelen használatával, valamint a ténnyel, hogy nem beszélhetünk tudományosan alátámasztott öregedésgátló hatásról” – összegezte dr. Perls.