„Eredményeink alapján a külső szemlélők, akik az egészségügyi személyzet és a közösség tagjai közül kerültek ki, élénkebbnek, vonzóbbnak és fiatalabbnak látják az obstruktív alvási légzészavarban (apnoé) betegeket az otthoni CPAP-terápia után” – mondta a kutatást vezető dr. Ronald D. Chervin, a Michigani Egyetem szakértője.
„Ez azt jelenti, hogy az orvosok szubjektív véleménye, miszerint betegeik külsejének jót tesz ez a fajta kezelés, egybeesik másokéval” – tette hozzá dr. Chervin a Journal of Clinical Sleep Medicine című szakfolyóirat szeptember 15-i számában megjelent tanulmány kapcsán.
Dr. Chervin és kollégái 20 felnőttet vontak be a vizsgálatba, akik obstruktív alvási betegségben, s emiatt állandó napközbeni álmosságban szenvedtek. Magas felbontású, háromdimenziós kamerával fényképezték le őket a legalább két hónapos CPAP-kezelés előtt. A fotókat számítógép segítségével digitalizálták, hogy elemezzék a bőr állagát és az arctónust. Huszonkét önként jelentkező pedig értékelte a képeket élénkség, fiatalosság és vonzerő szempontjából. A pontozók közül 12-en egészségügyi dolgozók voltak.
Az eredmények szerint az értékelők 68 százaléka láthatóan élénkebbnek, 67 százaléka vonzóbbnak, 64 százaléka pedig fiatalosabbnak ítélte a pácienseket azon a fotón, amely a kezelés után készült. A számítógépes analízis is a homlokfelület volumenének csökkenését mutatja, ami az éjszakai vízháztartási folyamatok eredménye lehet, csakúgy, mint a szem alatti és járomcsontkörnyéki pír.
A szerzők elmondása szerint ez az első olyan vizsgálat, amely objektív módon, precízen és digitális technológia használatával elemezte az obstruktív alvási apnoés betegek külsejének változását, valamint az első olyan, amely figyelembe vette a mások általi érzékelést.
Dr. Chervin abban reménykedik, hogy az eredmények arra ösztönzik a betegeket, hogy bátran forduljanak orvoshoz.

Hatalmas Porsche-autókiállítást rendeznek Pannonhalmán