Könnyen sebezhetők az LTE-hálózatok

Kutatók szerint a "jövő technológiájaként" emlegetett nagy sebességű, vezeték nélküli LTE-hálózatok egy laptop, egy olcsó rádióadó és némi szaktudás birtokában könnyen levadászhatók.

Dávid Imre
2012. 11. 23. 12:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte folyamatosan nő a mobil eszközök népszerűsége. Egyre több az olyan felhasználó, aki okostelefonján vagy táblagépén keresztül csatlakozik az internethez – minek következtében a gyors és megbízható, vezeték nélküli adatátvitel biztosítása is egyre fontosabbá válik.

A telekommunikációs szempontból kiemelten fejlett piacnak számító Egyesült Államok szolgáltatói egymás után építik ki szupergyors, a ma használt 3G-hálózatoknál jóval nagyobb sebességet szavatoló long-term evolution (LTE) rendszereiket. Az LTE-úttörőnek számító Verizon hálózata ma már közel 200 millió felhasználót szolgál ki.

A Wireless @ Virginia Tech kutatócsoport szakemberei szerint az LTE-rendszerek széles körű elterjedése komoly veszélyeket rejthet magában. A kutatók szerint egy laptoppal és egy 650 dolláros rádióadóval könnyen „kiüthetők” a több ezer felhasználót kiszolgáló bázisállomások; véleményük szerint aggályos, hogy a technológiának az Egyesült Államok széles sávú közbiztonsági hálózatának kiépítésében is komoly szerepet szánnak.

„Egyes specifikus ellenőrző és szinkronjelek célba vételével kiterjeszthető a zavarás földrajzi hatósugara és a bemérés is jobban elkerülhető” – írták a Nemzeti Telekommunikációs és Információs Hivatalhoz (National Telecommunications and Information Administration) benyújtott jegyzékükben (PDF) a Wireless @ Virginia Tech munkatársai.

A szakértők szerint a megoldást terroristák és más bűnözők is bevethetik, így az ország nemzetbiztonságára nézve is komoly veszélyt jelenthet. „Nagyon is lehetséges, hogy a terroristák támadásaik során rádiózavarással próbálják akadályozni a kommunikációt és növelni a pusztítás hatékonyságát. Ahogy az is, hogy a bűnöző szervezetek zavarással próbáljanak fejetlenséget okozni a közbiztonsági hatóságok tagjai között” – nyilatkozta Jeff Reed, a Virginia Tech vezeték nélküli technológiákat kutató csoportjának igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.