Egy jelentés, két következtetés

Újabb dokumentumok kerültek lapunk birtokába azzal a nyomozással kapcsolatban, amelyben alapítványok igényelhettek fiktív tanulók után állami támogatást.

Szemán László
2015. 10. 29. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint azt megírtuk, a NAV Közép-magyarországi Regionális Bűnügyi Igazgatósága hat különböző büntetőügyet összevonva költségvetési csalás és sikkasztás gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen folytat nyomozást a Drégelyvár Oktatási Központ Alapítvány (DOK), a Harmadik Évezred Oktatásáért Alapítvány (HÉO), valamint aTanult és Képzett Emberekért Közhasznú Alapítvány (TKEK) tevékenységével összefüggésben.

A Magyar Államkincstár feljelentése nyomán elrendelt, összevont büntetőügy egyik irata megfogalmazza, hogy a gyanú szerint többek között olyan tanulók után is vettek fel költségvetési támogatásokat, akik nem jártak az alapítványok által működtetett iskolákba, vagy éppen papíron több oktatási intézményben is nyilvántartották őket. A Magyar Államkincstár Budapesti és Pesti Megyei Igazgatósága idén január 12-én fejezte be az egyik érintett intézmény ellenőrzését, ami alapján később meg is tették a feljelentésüket. Ám az akkor felvett jegyzőkönyv szerint a HÉO által fenntartott „Út a Harmadik Évezredbe\" Kemény János Műszaki és Kereskedelmi Szakképző Iskola és Gimnázium nappali tagozatos 400 tanulója még igazoltan és azonosítottan megvolt (!). A lapunk birtokában lévő irat szerint az iskola Ajtósi Dürer fasori székhelyén 204 fő, az iskola telephelyén 148 fő tanulót regisztráltak, 48 fő pedig igazoltan hiányzott; a 400 nappali tagozatos tanulót kvázi „igazoltatták\", az okmányaik alapján pedig azonosították az iskola nyilvántartásában.

Ez azért is érdekes, mert két hónappal később az államkincstár már ugyanezen vizsgálat alapján is fordult a NAV-hoz, amikor feljelentést tett. Beadványuk szerint a HÉO által fenntartott „Út a Harmadik Évezredbe\" Kemény János Műszaki és Kereskedelmi Szakképző Iskola és Gimnázium 2013-ban és 2014-ben 400-400 fő nappali, illetve esti tagozatos tanulót jelentett, összesen 361 milliós támogatást nyerve ezzel, „ám a tényleges tanulók száma elenyésző volt\".

A NAV-nyomozás egyébként először a DOK volt kuratóriumi elnökének idén február 19-én tett feljelentése alapján indult. Ebben az áll, hogy a támogatás bár az alapítványhoz futott be, a pénzt nem az iskolák működtetésére, hanem saját célokra használták fel a feljelentésben megnevezett személyek. Azt is állítja: az alapítványnál folytatott ellenőrzések – köztük az államkincstári ellenőrzés – eredménytelenül zárultak, mert a szükséges iratok nem kerültek elő.

A Budai Központi Kerületi Bíróság (BKKB) 2015. május 13. kelt ítélete azonban cáfolta a feljelentő ezen állítását. A DOK ugyanis polgári peres eljárást indított az alapítvány által fenntartott négy iskolát szerintük igazgatóként vezető személy ellen, hogy a 2011–12-es tanévtől kezdődően adja ki az intézményekkel kapcsolatos iratokat. A BKKB ítéletében kimondta, hogy az iratok a Magyar Államkincstárnál megtalálhatók, így a keresetet, „mint teljes egészében megalapozatlant\" elutasította.

Az külön érdekesség, hogy a rendelkezésünkre álló új adatok szerint a négy iskolának nem egy, hanem három igazgatója volt, ők viszont nem azonosak azzal, akit a feljelentő polgári perbe hívott. Ez azért történhetett, mert a DOK kuratóriumi elnöke csupán két hónapig töltötte be a négy iskola irányításával járó főigazgatói posztját (valójában csak az intézményvezetők közti adminisztratív koordinációt látta el), majd átlátva a helyzet „ellentmondásosságát\", lemondott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.