Kémügy: Demjánék már két éve feljelentést tettek

A vállalatcsoport közölte: már 2014-ben feljelentették az elérhetetlenné vált vezérigazgatót.

BO
2016. 02. 25. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Demján-csoport közleményt küldött a Válasz.hu-nak tegnapi cikkükre. Mint írták, „a vállalatcsoporthoz tartozó Euroinvest Zrt. 2006-ban hozott létre közös vállalatot az IBM magyarországi disztribútorával, a Polygon Kft.-vel, DAIS Információtechnológiai Zrt. név alatt. A vállalat célja olyan szoftverek fejlesztése volt, amelyek segítettek volna a bevásárlóközpontok pénztárrendszereinek korszerűsítésében.

Mivel a DAIS Zrt. operatív menedzsmentje és vezérigazgatója – M. N. – elérhetetlenné vált, 2013-ban az Euroinvest részéről delegált vezetők lemondtak tisztségeikről. A DAIS Zrt. 2014-ben felszámolás alá került, amelyet azóta a felszámolóbiztos irányít. Az Euroinvest 2014. január 18-án büntetőfeljelentést tett M. N. ellen.”

Tegnap mi is megírtuk az Átlátszó és a Válasz.hu cikkeire hivatkozva, hogy kémkedéssel gyanúsítják a magyar hatóságok az amerikai bejegyzésű Arcade LLC tulajdonosát, Maxin Norbertet, valamint a cég magyarországi képviselőjét, B. Béla Szabolcsot. Mint írták, a rendőrség kiemelt bűnügyi egysége, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) által folytatott eljárás egyik jelentése szerint „a gyanúsítottak a rendelkezésre álló információk alapján hírszerzést folytattak egy Birodalom nevű szervezetben

az Amerikai Egyesült Államok, az IMF és a Svájci Alap részére”.

Maxin annak a – közvetve amerikai tulajdonban lévő – Polygon Informatikai Fejlesztő és Tanácsadó Kft.-nek volt a stratégiai igazgatója, melyhez több banknak – mint a K&H, az OTP, az MKB és a CIB – is köze volt.

A Válasz.hu cikke nyomán megírtuk: B. Béla Szabolcs a hivatalos életrajza szerint

az első Orbán-kormány idején a Miniszterelnöki Hivatal munkatársa volt,

majd 2006-ig az Egyesült Államokban tanult és építette szakmai karrierjét – egyebek mellett a Világbank-csoportnál. Ezután a parlament gazdasági bizottsága mellett tanácsadóskodott, később pedig a Maxin-féle Arcade Kutatási és Fejlesztési Kft.-jét irányította. B. Béla Szabolcs a 2010-es kormányváltás után a

Nemzeti Fejlesztési Minisztérium főosztályvezető-helyetteseként működött,

majd 2015-ig a külgazdasági miniszter által felügyelt Magyar Nemzeti Kereskedőház üzleti stratégiai tanácsadójaként dolgozott.

Mindent elkövettek, hogy ne jussanak nyomukra

A rendőrség a nyomozás érdekeire hivatkozva szerdán nem nyilatkozott.

Csütörtökön Póta Péter, a Fővárosi Törvényszék szóvivője az MTI-nek elmondta: a két gyanúsított előzetes letartóztatását december 2-án rendelte el a bíróság, majd azt három hónappal meghosszabbították, így a kényszerintézkedés április 2-áig tart.

A kényszerintézkedést megalapozó indokok a két gyanúsított esetében ugyanazok. A törvényszéki szóvivő azt is elmondta, hogy

az egyik gyanúsított elfogását követően kitépte magát az őrzője fogásából, megkísérelt elfutni.

Ez a magatartás megfelel „a szökés kísérletének” – fogalmazott Póta Péter, hozzátéve: ez indokolja az előzetes letartatás elrendelését. Megjegyezte továbbá, hogy ugyanezt a gyanúsítottat nem találták bejelentett lakcímén, tartózkodási helyén, csak a nyomozók adatgyűjtése révén akadtak rá életvitelszerű tartózkodási helyére.

A szóvivő elmondta: az eddigi adatok szerint az egyik gyanúsított rávette a másikat, valamint az eljárásban szereplő több tanút, hogy a kapcsolattartásukról valótlan vallomást tegyenek, továbbá az egyik gyanúsított hollétére vonatkozó adatokat hallgassák el a nyomozók elől. Arra is van adat, hogy a gyanúsítottak és a vallomást tevők külön mobiltelefonokat használtak kapcsolattartásra. Továbbá a nyomozó hatóságok adatgyűjtésük során tanúvallomásokat tartalmazó jegyzőkönyveket is találtak.

Ezek a körülmények arra utalnak, hogy a két gyanúsított más büntetőeljárásban is tett már kísérletet a bizonyítás meghiúsítására, megnehezítésére. Így feltehető, hogy ha szabadlábra kerülnének, akkor a tanúként kihallgatandókat befolyásolnák, összebeszélnének, a bizonyítékok elrejtésével a bizonyítás meghiúsítására törekednének – fejtette ki a törvényszéki szóvivő.

Mennyi kárt okozhattak?

A Jobbik közleményben reagált a hírekre, amelyben azt kérdezte, vajon mennyi kárt okozhattak Magyarországnak azok a Fideszhez köthető személyek, akiket az Egyesült Államok és az IMF érdekében történt kémkedés miatt tartóztattak le. Emlékeztetett arra: amellett, hogy egyikük kormányzati pozíciókat vitt, másikuk annak a Polygon Informatikai Fejlesztő és Tanácsadó Kft.-nek volt a stratégiai igazgatója, amely amerikai offshore háttere ellenére csaknem 630 millió forintnyi vissza nem térítendő támogatást nyert el. A pályázati pénz elnyerésének anomáliájára a Jobbik antikorrupciós tevékenysége során már 2013 májusában felhívta a figyelmet.

Felszólították a Fideszt és Orbán Viktort, hogy adjon magyarázatot az esetre. Szándékosan pénzeltek-e több száz millió forinttal egy, a gyanú szerint az amerikaiaknak és az IMF-nek kémkedő személyhez köthető offshore vállalkozást? A cégnek kiutalt pénz visszaszerzésére tesznek-e kísérletet? Kezdeményezik-e a miniszterelnök, a korábbi nemzeti fejlesztési miniszter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség korábbi elnökének és a Magyar Nemzeti Kereskedőház vezetőjének a meghallgatását a nemzetbiztonsági bizottság előtt?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.