Pozícióban hagyták Gál Rolandot

A gyilkossággal gyanúsított fideszes képviselő megtarthatja tisztségeit.

Markotay Csaba
2016. 02. 19. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtarthatja minden pozícióját, így bizottsági tagságait, közbiztonsági tanácsnoki posztját, valamint önkormányzati képviselői mandátumát is a gyilkossággal gyanúsított dunaújvárosi fideszes képviselő, Gál Roland. Úgy tudjuk, hogy Gál ezekért a pozíciókért összesen bruttó 200 ezer forintot kap. Információink szerint ráadásul a helyi kézilabda-akadémia felügyelőbizottsági elnökeként további több mint 50 ezer forintos tiszteletdíja is van, ez az összeg ugyancsak jár neki a jövőben is.

A rendőrség a napokban gyanúsította meg gyilkossággal Gál Rolandot, valamint két társát. Egy több mint két éve eltűnt dunaföldvári férfi holttestét ugyanis a múlt héten találták meg egy ház pincéjében. Az áldozatra két-három köbméternyi építési törmelék és beton alatt bukkantak rá. A gyanú szerint Gál és társai agyonverték a vállalkozót, majd még aznap – hírek szerint a képviselő közeli hozzátartozója házánál – elásták a holttestet.

Gál meggyanúsítása után Pintér Tamás jobbikos képviselő kezdeményezte, hogy a dunaújvárosi közgyűlés szavazzon saját maga feloszlatásáról, de ezt a javaslatot nem támogatták. Azt a kezdeményezést pedig, hogy hívják vissza a bizottsági posztokról, valamint a közbiztonsági tanácsnoki tisztségből Gál Rolandot, a testület 9:5 arányban szavazta le. A testületben a Fidesznek 9, míg az ellenzéknek 5 képviselője van. Gált egyébként egyéni képviselői mandátumától nem tudták volna megfosztani, arról legfeljebb az érintett maga mondhatna le, illetve ha majd jogerős ítélet lesz az ügyben, s bűnösnek találják, kimondhatják a „méltatlanságát”. Ennél előbb is megszűnhet a mandátum, hiszen ha az érintett egy éven át nem vesz részt a képviselő-testület munkájában, automatikusan megszűnik a megbízatása.

– Felháborító és szégyen – mondta lapunknak a szavazást kezdeményező Pintér Tamás, arra reagálva, hogy a fideszes többség nem fosztotta meg pozícióitól a kormánypárti politikust. Így ugyanis Gál nemcsak hozzájuthat járandóságaihoz, de azokat a feladatokat, amelyek a tisztségekhez kötődnek, nem tudja ellátni más. Szerinte ezért a fideszes politikusokat egyértelmű politikai felelősség terheli. Pintér szerint az egyenesen morbid, hogy a városvezetés és a rendőrség közötti kapcsolatokért tanácsnokként épp egy gyilkosság gyanúja miatt előzetesben ülő ember felel. Hozzátette: a Fidesz vélhetően a kétharmados többségét félti a városban, ez magyarázhatja a pozíciók „megvédését”, hiszen ha Gál lemondana, akkor sok döntésnél már nem lenne meg a minősített többségük a kormánypártoknak.

Érthetetlennek nevezte a dunaújvárosi fideszes többség döntését Szabó Zsolt, a PM helyi képviselője is. A Magyar Nemzetnek úgy fogalmazott: elfogadhatatlan, hogy olyan ember feleljen a város közbiztonságáért, aki előzetes letartóztatásban ül. Szabó hozzátette: amint arra lehetőség lesz, javasolni fogja méltatlansági eljárás megindítását a fideszes politikus ellen. Ennél is jobbnak tartaná azonban, ha Gál Roland lemondana mandátumáról. A Liberálisok azt követelték, hogy a Fidesz valljon színt, hiszen úgy tűnik, a fideszes szereplők háttéralkut kötöttek, hiszen miközben morálisan elítélik a képviselőt, anyagilag továbbra is támogatják.

Az ügyben kerestük a polgármestert. Cserna Gábor sajtóosztályától írásban azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a képviselő bizottsági tagságát most nem lehetett felfüggeszteni. Az önkormányzati törvényre hivatkoztak, ami szerint egy bizottság elnökét és tagjainak több mint a felét az önkormányzati képviselők közül kell választani. „Amennyiben a mai napon ad hoc jelleggel döntött volna a közgyűlés a képviselő bizottsági tagságából történő visszahívásáról, úgy jogszabályt sértett volna, hiszen nem feleltek volna meg a a törvény által előírt képviselő/nem képviselő arányoknak.” Jelezték viszont, hogy a polgármester már kezdeményezte a pártok frakcióinak egyeztetését, és javaslatot tesznek Gál Roland bizottsági tagsági helyei és közbiztonsági tanácsnoki pozíciójának betöltésére. Így már szabályosan lehet az említett bizottsági helyekről dönteni jövő hétfőn. A fideszes városvezetés a jobbikos javaslatról, vagyis a közgyűlés feloszlatásáról azt állította, hogy az ésszerűtlen és tisztességtelen lenne, mert – mint fogalmaztak – Dunaújváros polgárai nem bűnösök, és Dunaújváros sem bűnös.

A Fidesz vezetése egyébként rögtön a rendőrségi bejelentés után felfüggesztette a dunaújvárosi képviselő párttagságát. Kósa Lajos úgy fogalmazott: ha a bíróság elítéli, a felfüggesztést véglegesítik, tehát „semmi közünk [ ] ettől a pillanattól hozzá”. Az RTL Híradójának Gál Roland ügyvédje azt nyilatkozta, hogy a fideszes politikus rövidesen vallomást tesz az ügyben az illetékes hatóságok előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.