Gyanúsítottként hallgatták ki a rendőrök azt a fiatalt, aki észrevett egy rést BKK netes értékesítési rendszerében, és 50 forintért vett egy bérletet, állítása szerint jó szándékkal, hogy tesztelje, valóban működik-e a sebezhetőség – írja a 24.hu.
Percekkel azután, hogy kiderült, képes manipulálni a BKK jegyrendszerét, jelezte a dolgot a Budapesti Közlekedési Központnak. Választ nem kapott, viszont feljelentették, Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes pedig a sorozatosan kibukó hibák kapcsán a BKK-t érő rendszerszerű kibertámadásról beszélt.
Nekiestek a BKK Facebook-oldalának
Az előállításról szóló hír megjelenése után több százan kezdték el 1-esre, vagyis gyengére értékelni a BKK Facebook-oldalát, amivel rövid idő alatt az ötfokú skálán 1,6-ra tornázták le az átlagos értékelést. Többen felháborodott kommenteket is írtak az értékeléshez, például azt, hogy „Napi tanulság: ha valaki segít nekem, feljelentem!” vagy „Már megint a mutyizást védik, hogy a korrupció csap el ne záródjon!”, illetve „Figyu, ha jelzem a sofőrnek, hogy nem nyílik az ajtó, az még oké, vagy azért is fel fogtok jelenteni?” Vitézy Dávid, a BKK korábbi vezérigazgatója annyit írt a gyenge értékelés mellé: „...ahova jutott”.
Az Országos Rendőr-főkapitányság a 24.hu-val közölte: az ügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda információs rendszer vagy adat megsértése vétség elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított nyomozást, amelynek határideje 2017. szeptember 15-e. Hozzátették, hogy az ügynek egy gyanúsítottja van, aki a továbbiakban szabadlábon védekezik. Ennél többet azonban a nyomozás érdekeire hivatkozva nem árultak el.
Zoltai Ildikó, a T-Systems kommunikációs munkatársa nem akart nyilatkozni az üggyel kapcsolatban.
A 24.hu úgy tudja, a fiatalt éjjel állították elő az otthonából.
A diák az RTL híradójának korábban azt mondta, csupán egy szám átírásával annyiért vehetett bérletet, amennyiért akart. Hozzátette: hobbiszinten foglalkozik netoldalakkal, és szereti megnézni, hogy készülnek és működnek a szolgáltatások. „Ezért jó szándékkal kipróbáltam, hogy működik-e ez a sebezhetőség. Azt tapasztaltam, hogy igen, és két perccel utána jeleztem a BKK-nak a hibát” – jelentette ki. Mint mondta, háromszáz kilométerre lakik Budapesttől, így a bérletet nem is tudta volna felhasználni.
A 444 később kapcsolatba lépett a fiatallal. Azt írták, egy 18 éves diákról van szó, aki szeptembertől jár majd egyetemre.
Egyébként a Közlekedő Tömeg blog is demonstrálta a rendszer kijátszhatóságát: munkatársuk egy néhány óra alatt hamisított képernyővédővel tízből tízszer verte át a BKK jegyellenőreit, akik QR-kód-olvasó hiányában a monitoron látható kódot sem tudták ellenőrizni.