Védője szerint Tanyi György „kijelölt bűnös”

A bíróság elutasította a védelem tanúinak idézését a húsz évvel ezelőtti merénylet ügyében.

Lándori Tamás
2017. 12. 06. 19:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Habár a vád koronatanúja, Radnai László vallomása szerint ők is jelen voltak, amikor a budapesti éjszakai élet ökleként ismert Tanyi György szűk körben beismerte a Lakatos Csaba ügetőhajtó elleni, több mint húsz évvel ezelőtti merénylet elkövetését, a Fővárosi Ítélőtábla mégsem kíváncsi Csüllög Zsigmondra és Ferencsik Attilára. (Radnai, Csüllög és a Brazil becenéven ismert Ferencsik a 90-es évek magyar alvilágának és az olajügyekben is érintett cégnek, a ContiCarnak a jellegzetes figurái voltak.) A másodfokú eljárás első tárgyalási napja így – kihallgatásuk helyett – rögtön a perbeszédekkel és az utolsó szó jogán elmondottakkal kezdődött.

A most 52 éves Tanyi Györgyöt azzal vádolják, hogy 1996-ban a Fiumei úti sírkert felől egy 22-es kaliberű kispuskával háromszor meglőtte az Ügetőn tartózkodó Lakatost, életveszélyesen megsebesítve a maffiakapcsolatokkal rendelkező sportolót. Másod- és harmadrendű vádlottként két fiatalabb testvérét ültették a vádlottak padjára; őket a helyszín közelében a lövések után nem sokkal igazoltatták a rendőrök, ám akkoriban nem sikerült összefüggésbe hozni őket a bűncselekménnyel, és a rendőrség rövidesen lezárta a nyomozást.

Az eljárást 2014-ben indították újra, Tanyiékat mindenekelőtt Radnai vallomása alapján sikerült meggyanúsítani. Radnai László – akinek az utóbbi években több régi ügy kapcsán megeredt a nyelve – azt vallotta, hogy a merénylet estéjén egy találkozón maga Tanyi számolt be tettéről, a már említett conticaros férfiak jelenlétében. Utóbbiakat azonban sem az első fokon eljárt Fővárosi Törvényszék, sem az ügyet szerdán tárgyalni kezdő Fővárosi Ítélőtábla nem kívánta erről megkérdezni – a fővádlott erre vonatkozó indítványát elutasították.

A legidősebb fivér ügyvédje, Kadlót Erzsébet szerint azért, mert ügyfele „a kijelölt bűnös” az ügyben, s ezért

a mentő bizonyítékokat a bíróság módszeresen kirekesztette az eljárásból.

A védő emlékeztetett, Tanyinak a Brazillal kifejezetten rossz a viszonya, a nyomozás során Ferencsik mégis azt mondta – Csüllöggel együtt –, hogy nem volt olyan találkozó, amiről Radnai beszélt. A törvényszék azonban nem adott szavukra, Radnai verzióját fogadták el. Rajta kívül ketten tettek terhelő vallomást Tanyiékra; a védelem szerint nem ellenszolgáltatás nélkül. 

„Ezek tisztességtelen emberek” – jelentette ki a bíróság előtt a rá terhelő vallomást tevőkről Tanyi György, aki maga is többszörösen büntetett előéletű (verekedésért nemrég ítélték jogerősen közel négy évre), de – mint mondta – embert nem ölne soha, mert az nála „emberileg, erkölcsileg kizárt”. 

– Nagyon jó sportoló voltam.

Az éjszakában mindig megvédtem magam, de csak a fizikai erőmmel. Nem lőttem, nem szúrtam meg senkit.

– fogalmazott, hozzátéve, annak idején legálisan védett szórakozóhelyeket, viszont ennek révén tényleg kapcsolatban állt bűnözői körökkel. Aztán gyermeke született, és akkor – elmondása szerint – más életet kezdett; utána már csak az alkohol miatt keveredett balhékba.

A vádlott arra is kitért, „fáj neki”, hogy egy olyan ember megölésének kísérletével gyanúsítják, akivel előtte is, utána is baráti viszonyban volt, miközben az ügyészség máig nem tudja megmondani, mi lehetett a cselekményre az indíték: sem tartozás, sem vita nem volt köztük. Elhangzott korábban olyan feltevés a vád részéről, miszerint Portik Tamás érdekében állt a gyilkosság, de ezt bizonyítani nem sikerült, Portikot pedig szintén nem hallgatta ki a bíróság. 

„Ha Tanyiról van szó, a bíróság is mindent megenged magának”

– hangoztatta védőbeszédében Kadlót Erzsébet, aki elfogadhatatlannak nevezte, hogy összeférhetetlen, a nyomozó hatósághoz szorosan kötődő fegyverszakértő véleményére alapozták a bűnösséget. A szakértőt a bíróság egyébként sem kérdezte meg azokról a töltényhüvelyekről, amiket a bűntett napján nem, csak másnap találtak meg a rendőrök a közben őrizetlenül hagyott helyszínen; ráadásul a védő szerint nem is egyforma méretűek – derült ki a perbeszédéből, melynek végén Kadlót elsődlegesen felmentést kért. Kijelentette, semmi nem köti ügyfelét a bűncselekményhez. 

A harmadrendű vádlott Tanyi testvér az utolsó szó jogán azt emelte ki, korábbi büntetőeljárásaik is azt mutatják, ők hárman sosem követtek el együtt bűncselekményt.

Első fokon Tanyi György tizenegy, testvérei nyolc-nyolc évet kaptak. Az ítélőtábla januárban hoz másodfokú határozatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.