Nemzetek tőzsdéje: Európa

Az Európai Unió jelenlegi formájában egy szélhámosság: kényelmes elfekvő a Szanyik meg a Deutschok számára.

Puzsér Róbert
2016. 03. 17. 12:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érthető, hogy a brit kormány a jövőben nem kíván jelentősebb mértékű szociális támogatást nyújtani azoknak a magyaroknak, akik bár a szigetországban dolgoznak, gyermeküket Magyarországon nevelik – vagy inkább neveltetik: a segély mértéke a jövőben az adott ország árszintjéhez igazodik majd. Németország, Dánia és más európai államok is gyorsan csatlakoztak a brit igényhez, nekik sem áll szándékukban a Magyarországon nevelkedő kölyköket ilyen módon finanszírozni – s ez számomra el is fogadható. Szeretném ugyanakkor megérteni, hogy ezek szerint a kormányok szerint az vajon rendben van-e, hogy ők beszedik a munkát vállaló magyar szülőktől az adót meg a társadalombiztosítás költségeit, gyermekeik magyarországi oktatásába és egészségügyi ellátásába viszont nem szállnak be? Milyen Európa az, ahol a szegényebb államok gyermekeket képeznek, nyugdíjakat fizetnek és egészségügyi rendszereket tartanak fenn, a gazdagabbak pedig köpnek arra, hogy az általuk elszívott munkaerő adóforintjai a fenti országok költségvetéseiből hiányoznak?

Az Európai Unió jelenlegi formájában egy szélhámosság: kényelmes elfekvő a Szanyik meg a Deutschok számára, továbbá praktikus megoldás arra, hogy a multinacionális részvénytársaságok aktuális érdekeiket úgy üssék át Európán, hogy a „nemzeti” kormányok közben Brüsszelre mutogathatnak, és széttárhatják karjaikat, mintha nem volnának maguk is résztvevői az uniós döntéshozatal folyamatának, akár pártjaik, akár biztosaik által. A schengeni határokat felszámoló politikai ámokfutás egy nemzetállam döntése volt: Németország nem várt uniós megerősítésre, Angela Merkel maga invitálta meg az illegális bevándorlókat a kontinensre, csak miután már látta, hogy azok mekkora tömeget képeznek, kezdett európázni és kvótázni. Az amerikaiakkal zajló szabad kereskedelmi tárgyalásokon épp akkora szükség volna a kritikus hangra és a kemény fellépésre, mint a népvándorlás kapcsán, mégis mindenki lapít: a nemzetállamok vezetői elfordítják a fejüket, Brüsszel pedig aláír egy olyan megállapodást a génkezelt élelmiszerekről, a választott bíróságokról meg az engedékeny környezetvédelmi előírásokról, amilyet a Wall Street látni kíván.

Nem az Európai Unió eszményével van baj, hanem azzal, hogy minden állam- és kormányfő a maga pecsenyéjét sütögeti, miközben arra használja Brüsszelt, hogy a kezét ne kelljen bemocskolnia. Hitvány színjáték zajlik a hiszékeny tömegek szeme láttára, holott az unió feladata az volna, hogy közös nyugdíjrendszert, közös adópolitikát, közös szociális struktúrát, valamint közös önvédelmi stratégiát dolgozzon ki, úgy a migránsáradat, mint a jogszabályok, nemzetek és uniók felett álló multinacionális nagyvállalatok korlátozása kapcsán – ezek terén azonban semmi sem történik. A nemzetállamok vezetői egymás kölcsönös átverésére és kifosztására használják az uniós intézményeket, az uniós jogot meg az uniós támogatásokat, aztán csodálkoznak, amikor a szennyes játszmáik egy idő után rendszerszintű problémákat okoznak. Az autót, a háztartást és az országot vezetni kell, az európai politika azonban elvek nélküli kupeckedés, amelynek során mindenki csakis a saját zsebére meg a hazai közvélemény-kutatások adataira gondol, senki sem próbálja meg a nagy egészet szemlélni, ne adj’ Isten úgy tenni, mintha Kohl vagy Mitterrand örököse volna.

Néha az a kényszergondolatom támad, hogy Brüsszel nem is valós hely, hanem utópikus mítosz, mint egy posztapokaliptikus science fictionben a paradicsomi oázis, ahol van víz, élelem, béke és civilizáció – csak még egy kis kitartás, és Brüsszelben leszünk. Mint iskolai hiányzónak a beteg nagymama, vagy a házi feladat megírását elmulasztónak a rossz kutya, aki széttépte: örökös mentség. Az európai politikusok mást sem tesznek, mint Brüsszellel harcolnak, bénultan Brüsszelre mutogatnak, Brüsszelt vétózzák, vagy újabb és újabb áldozatokat kérnek – mindig csakis Brüsszel miatt. Brüsszel nem az európai integráció – Brüsszel a tökéletes kifogás arra, hogy miért ne legyen európai integráció.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.