Dollárkeringő a labda körül

Mourinho, a futball öntörvényű és gonosz zsenije új edzői referenciát alkotott.

Puzsér Róbert
2016. 06. 09. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mourinho, a futball öntörvényű és gonosz zsenije új edzői referenciát alkotott. Ennek szellemében egy igazán nagy vezetőedzőnek végig kell járnia a legnívósabb bajnokságok leggazdagabb csapatait, kegyetlenül le kell húznia az ott királykodó ruszki sejkeket vagy arab olajszőkítőket, és otthonában még a párnákat is pénzzel kell megtömnie – komoly szakember ugyanis nem is áll le csapatot építeni, ha kinevezése mellé nem kap két-háromszáz millió eurót erősítésre.

Egy évtizede még Sir Alex Ferguson példája inspirálta a világot: a skót szakember eggyé vált Manchester városával. A Unitednek nem „pusztán” legendája lett, de világot és történelmet formáló erő, aki a sötét, füstös, vidéki iparvárost Európa egyik kulturális centrumává tette. Hűség, építkezés, folyamatosság és közösségteremtés – Ferguson e fogalmak szellemében emelte magasba a trófeák végeláthatatlan sorát, és ajándékozta meg a labdarúgás szerelmeseit olyan példaképekkel, mint Paul Scholes, Ryan Giggs vagy a Spiceboy: David Beckham. Vérbeli konzervatív forradalmár volt, aki első három unitedes évében nem nyert semmit, mégis olyan alapokat rakott le, amelyeken ma a világ egyik legjelentősebb futballklubja áll. A Manchester United kispadján örökébe lépő Mourinho vele ellentétben még nem töltött három egymást követő évnél többet egyetlen csapatnál sem.

José Mourinho a legönzőbb individualizmus torzszülöttje – a forró vízben gyorsan oldódó instant siker, az ötperces kielégülés és a trendire fazonírozott arrogancia futballprófétája. Világában a győzelem mindent igazol, a vereség mindent minősít. Nincs se csapata, se törzse, csak szakértelme, bankszámlája és végtelen becsvágya. Egyetlen valós célja egójának fényezése: kezében futballklub, csapat, játékos vagy trófea mind-mind csak eszköz arra, hogy a Special One dicsősége örök időkre fennmaradjon. Mourinho lépten-nyomon gyűlöletet szít, lubickol a sportszerűségért rajongó szurkolók undorában, szünet nélkül feszegeti az erkölcs és a sportemberi magatartás határait: ha kell, fellocsolja a pályát vagy csontzenét komponál, máskor meg afölött sír-rí, hogy az ellenfél nem tesz mást, csak védekezik – elképesztő érzékkel használja a médiát, lehengerlően kommunikál, személyében a pszichopátia meghódította a labdarúgást. Amikor a Manchester United tulajdonosai a klubikon Ryan Giggs helyett Mourinhót nevezik ki vezetőedzőnek, mélyen az egyesület identitásába gázolnak: Ferguson emlékét szemétre hányják, olajmeghajtású, újgazdag városi riválisuk kulturális nívójára süllyednek.

A huszonegyedik századra a dollárturné lett a nagyság védjegye: Mourinho példáját Ancelotti és Guardiola is lelkesen követi – ők is épp oda adják el magukat, ahol a legtöbbet fizetik, mind nekik, mind az általuk megnevezett játékosokért, ők sem hajlandók másban mérni a futballt, mint pénzben és trófeákban. Így hódítja meg társadalmainkat a céges világ kapzsisága, így formálja át gondolkodásunkat és értékrendünket a reklám és a tudatipar. Mourinho egy mém, ami már ezerszer megtörtént velünk, mindig rosszabb lett utána a világ, mi mégis mindig rácsodálkozunk, és azt hisszük, hogy ezúttal happy end következik.

Az imádott sportágat lassan maradéktalanul elnyeli a labdarúgásból élő kis- és nagyvállalkozók erkölcsnélkülisége. A sportág megszállottjainak egyre kevesebb örömük telhet abban a klubfutballban, amit a Bosman-szabály nyomán tömegesen szálltak meg a migránsok és a zsoldosok, s ahol Diego Simeone, a klubhűség eleven szobra két BL-döntőt veszít a mindenkori spanyol rezsim kirakatcsapatával szemben. A klubok identitásukat vesztették – kivéve a kizárólag baszk labdarúgókat foglalkoztató, nyolcszoros bajnok Athletic Bilbaót, amely szegény kiscsapatként hétről hétre bizonyítja, hogy a pénz nem minden, valamint az olasz Internazionalét, amely viszont épp egyediségét és különlegességét vesztette el azzal, hogy minden klub Internazionale lett.

A közelgő Európa-bajnokság ebből az örvényből szakítja ki a futballrajongókat. Lehet és érdemes is fennakadni a honosításokon, a lebonyolítás módján vagy a külföldi szövetségi kapitányokon, a nemzetek futballünnepe mégis őriz valamit abból a szakralitásból, ami a labdarúgást a bolygó legnépszerűbb játékává tette. A mezek ezúttal nem puszta reklámfelületek, nem kizárólag céges propagandatermékek, hanem élő és létező közösségek ikonikus jelvényei. A csapatok tagjai nem zsoldosok, hanem a törzsek legkiválóbb és legelszántabb harcosai. A mérkőzések nem show-műsorok, hanem vér nélküli háborúk. Az Európa-bajnokság egyetlen hónapra megtöri a dollárkeringőt. A közösség és a tradíció egy hónapig több mint a tőzsde, több mint bármilyen egyéni dicsőség, több mint Mourinho hitvány és aljas egótrükkjei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.