A kardiomozgás a gyerekeket is védi

Egyre riasztóbb méreteket ölt a gyerekek körében is terjedő mozgásszegénység és elhízás, valamint az ezek talaján kialakuló betegségek, mint például a magas vérnyomás és a cukorbetegség.

családháló.hu
2012. 02. 26. 10:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A maximális oxigénfelvétel árulkodó

Már óvodáskortól megfigyelhető, hogy a gyerekek egyre kevesebbet játszanak, mozognak, sportolnak aktívan. A szülők és a pedagógusok felelőssége hatalmas e téren, hiszen akár az egész életet befolyásolhatják a gyermekkorban kialakult szokások, a fizikai állapot és az esetleges betegségek.

Nemrégiben egy átfogó kutatást is végeztek a témában, az European Youth Heart Study 4 ország 4500 iskolását mérte fel, a 9 és a 15 éves korosztályban. A cél az volt, hogy megállapítsák, milyen fajta mozgással, edzettséggel küzdhetők le a későbbi szív- és érrendszeri betegségekhez vezető rizikófaktorok. Ezek a magas vérnyomás, a magas triglicerid szint és koleszterinszint, az inzulin-rezisztencia, és bőrredők száma.

Az értékelés fő szempontja a testsúlyhoz viszonyított, időegység alatti maximális oxigénfelvevő képesség – ez utal az edzettségi szintre. A szervezet oxigénfelvevő kapacitásának optimális – már egészségvédő hatással bíró – értéke 9 éves lányoknál egy perc alatt 37.4 ml oxigén testtömeg-kilogrammonként. 15 éves lányoknál ez az érték 33.0 ml percenként és testtömeg-kilogrammonként. A fiúk optimális értékei 9 évesen: 43.6, illetve 15 évesen: 46.0 ml/perc/kg. A kutatás további következtetése, hogy a kardiomozgás már a gyerekeknél is egyértelműen csökkenti a későbbi kardiovaszkuláris betegségek rizikófaktorait, ezért nagyon fontos lenne rendszeresen művelni. – hangsúlyozza dr. Babai László, az Oxygen Medical életmód orvosa.

Mikor és mit sportoljon a gyerek?

Az előzőekből is kiderül, hogy a kardiomozgást feltétlenül be kell építeni a gyerekek napi programjába, legalább 60 percen keresztül. Vagyis olyan lihegtető, pulzust emelő mozgást kellene végezni naponta egy óráig, amely során meg is izzad a gyerek.

Óvodáskorban ennek feltétlenül játékosnak kell lennie, hiszen ilyenkor a legfontosabb cél, hogy az aktivitás mindennap jelen legyen a gyerek életében. Később, kisiskolásoknál nagyon hasznosak azok a mozgásformák, amelyek egyenletesen terhelik, erősítik a törzsizmokat, mint például a torna, az úszás. Nagyjából 9 éves kortól kerülhetnek előtérbe az ügyességi és csapatjátékok. Előbbiek hatására javul az egyensúly és koordinációs készség, javul az önfegyelem, a kitartás. A csapatsportok pedig az együttműködés megtanulásának hatékony formái. Ebben az életkorban ajánlatos megpróbálkozni a komolyabb erőnlétet igénylő vagy specifikusabb sportágakkal, mint az atlétika vagy a küzdősportok. Természetesen minden választásnál figyelembe kell venni a gyerek adottságait és lelki alkatát is.

- A szülőknek azt is tudniuk kell, hogy a gyerek meglévő alapbetegsége kizárhat bizonyos sportokat. Gerincdeformitás esetén például a gyógytorna mellett leginkább az úszás és a lovaglás jöhet szóba, és kerülendők a féloldalas sportok, mint a tenisz vagy a kosárlabda. Asztmásoknak nem ajánlottak a sok futást igénylő sportágak, és a kültéri sportokat is érdemes megfontolni magas pollenkoncentráció esetén. Szintén optimális lehet azonban az úszás, ahogyan azt például Cseh László példája mutatja. Egyébként is erősen motiváló, ha a gyerekek elé ilyen nagyszerű példaképeket állítunk – mondja dr. Babai László, az Oxygen Medical életmód orvosa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.