Minden, amit a felsőoktatásba történő jelentkezésről tudni kell

A felvételihez szükséges legfontosabb tudnivalók összegyűjtésével a gyakorlati tudnivalókhoz szeretnénk segítséget nyújtani.

családháló.hu
2012. 02. 02. 11:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először is két fogalmat kell elkülöníteni egymástól: a felsőoktatási intézménybe történő jelentkezés – bár a jelentkezési határidő ugyanaz – nem azonos az érettségire történő jelentkezéssel, ez két különböző módon és különböző formanyomtatványokon történik. A felvételihez vagy az Educatio Kft., és az Oktatási Hivatal ügyfélszolgálatán, valamint az egyes felsőoktatási intézményekben beszerezhető papíralapú jelentkezési lapot kell kitölteni, a laphoz tartozó sárga csekken az eljárási díjat befizetni, és postán elküldeni az Oktatási Hivatal címére, vagy a www.felvi.hu oldalán regisztráció után igénybe vehető e-felvételi segítségével interneten jelentkezni. Az érettségire a tanulói jogviszonnyal rendelkező tanulók saját középiskolájukban, míg a tanulói jogviszonyban már nem állók a fővárosi, megyei kormányhivatalokban, vagy egy vizsgát szervező középiskolában jelentkezhetnek.

A felvételi jelentkezési lapon az alapeljárási díj (9000 Ft) keretein belül három intézményt lehet megjelölni, azonban arra is van lehetőség, hogy a jelentkező ugyanannak a jelentkezési helynek az államilag támogatott, illetve az önköltséges formáját is megjelölje, amennyiben az intézmény, a kar, a szak, a képzési szint, a képzési hely és nyelv egyezik. Ez a felvételi eljárási díj szempontjából egy jelentkezési helynek minősül, így az alapdíjba akár 6 hely is belefér. További intézményeket 2000 Ft kiegészítő díj ellenében lehet megjelölni.

A sorrend mindenek felett

Ahogy eddig is, idén is a legfontosabb kérdés a jelentkezési sorrend meghatározása. A legjobb taktika továbbra is az, hogy olyan felsőoktatási intézményt kell megjelölni első helyen, ahol a legszívesebben tanulna tovább a jelentkező. Számításba kell venni a már említett keretszámok változását, ami most még tudatosabb választásra ösztönözheti a jelentkezőket. Az új felsőoktatási törvény nyomán életbe lépett jelenlegi szabályozás – talán nem véletlenül – a természettudományos, műszaki képzések irányába szeretné orientálni a jelentkezőket, így aki érez magában egy kis affinitást a reál tárgyak iránt, annak érdemes ilyen irányban elindulnia. A sorrenden egyébként július 10-ig egyszer lehet változtatni, amivel érdemes megvárni a jelentkezés visszaigazolására hivatott regisztrációs csomagot, amelyet minden jelentkező meg fog majd kapni.

A jelentkezési sorrendet a fentieken kívül természetesen a jelentkező pontszámai is befolyásolhatják, ezzel kapcsolatban érdemes előzetesen tájékozódni, hogy az adott jelentkezési helyen az előző években milyen pontszámokkal lehetett bekerülni. Idén maximálisan a tavalyi 480 ponttal ellentétben 500 pont szerezhető a felvételi eljárásban, amely a tanulmányi pontokból (max. 200), az érettségi pontokból (max. 200) és a többletpontokból (max. 100) áll össze. Idén alapképzésre, illetve egységes osztatlan képzésre csak az vehető fel, aki eléri a jogszabályi minimumként meghatározott 240 pontot, amibe nem számítanak bele a többletpontok, az emelt szintű érettségiért adható többletpontot kivéve. Változást jelent a tavalyi évhez képest, hogy az emelt szintű érettségiért 50 többletpont szerezhető, valamint az, hogy a tanulmányi pontok számításánál a választott tárgy természettudományos tantárgy kell legyen (biológia, fizika, kémia, földrajz, természettudomány).

A cikk itt folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.