Mit tegyünk, ha lázas a gyermekünk?

A láz szervezetünk fertőzésekre, sérülésekre beinduló védekezési reakciója, mert a testhő emelkedésével az immunrendszer hatékonyabban dolgozik. 36 és 37,2 között számít normálisnak a testhőmérséklet, hajnalban a legalacsonyabb, napközben akár 37,2 is lehet. Ha gyermekünk bágyadttá vagy nyűgössé válik az lehet a láz jele. Amikor fázni kezd, rázza a hideg, akkor emelkedik a láz, amikor a láz alábbhagy, kimelegszik, megizzad az ember.

családháló.hu
2012. 03. 21. 9:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

37,2 és 38 fok között beszélünk hőemelkedésről, 38 és 39 fok között mérsékelt lázról, e felett magas lázról.

A szervezet védekezőképessége 37,5 fok körül a legaktívabb, ezért nem érdemes csillapítani. Kivéve a gyerekek, várandósok, cukorbetegek, vagy idős, beteges embereknél, náluk 38 fölé ne hagyjuk emelkedni a lázat!

A magas láz nagyon megterheli a szervezetet, ezért ezt minden esetben csillapítani kell.

A lázcsillapítás módjai

Paracetamol tartalmú, illetve amidazofel, nporamidazofen tartalmú lázcsillapítók léteznek. Egyfajtát csak hatóránként lehet beadni, ezért, ha nagyon magas a láz, érdemes a kettőt váltogatni, így háromóránként tudjuk a lázat csillapítani. Tabletta, szirup, vagy kúp formájában kaphatóak. Fontos, hogy eközben kellő mennyiségű folyadékot itassunk a beteggel!

A fizikai lázcsillapítás is nagyon hatásos. Alkalmazható önmagában is, vagy magas, nem múló láz esetén gyógyszerekkel kombinálva. Kétféleképpen történhet:

1. Priznic: a beteget teljes testét nyaktól lábig langyos vízzel bevizezett lepedőbe csavarjuk. Erre teszünk egy száraz réteget. Negyedóránként, vagy amikor a lepedő átmelegedett, cseréljük.

2. Hűtőfürdő: A beteget meleg vízbe ültetjük, majd szép lassan egyre több hideg vizet engedünk a kádba, míg a víz 29-30 fokos nem lesz.

Ezeket a módszereket addig alkalmazzuk, míg a testhőmérséklet 38 fok alá nem csökken.

A lázas beteget ne takarjuk be vastag paplannal, elég egy vékony pléd, hogy a hőleadás könnyebben megtörténhessen.

Lázgörcs

Fél és ötéves kor között szokott előfordulni ez az ijesztő roham. A gyerek elveszti eszméletét, szeme felakad, végtagjai megfeszülnek, rángani kezdenek, arca elszürkül. Általában magától elmúlik a görcs, de a tünetek észlelésekor azonnal mentőt kell hívni, és el kell kezdeni a lázat csillapítani prizniccel, vagy hűtőfürdővel.

Lázas kismamák

Várandós kismamáknál nagyon fontos a lázcsillapítás, ugyanis a terhesség első trimeszterében fellépő 39,5 foknál magasabb láz spontán vetélést, illetve a gyermek idegrendszeri rendellenességét okozhatja, később pedig koraszüléshez vezethet.

Lázmérők

A hagyományos lázmérőben higany helyett gallium található, sokan ebben bíznak meg leginkább. Hátránya a higanyoshoz képest, hogy sokkal nehezebben rázódik le. A lázmérőt az utolsó 1 cm-én kell megfogni, és függőleges irányú csukló- és alkarmozdulattal erőteljesen rázni. Öt rázással fél-1 fokot megy lejjebb a galliumszál.

Már a kórházakban is digitális hőmérőket alkalmaznak, ennek előnye, hogy gyors, 1-2 perc alatt megméri a lázat.

Gyerekek esetében alkalmazható még a fülhőmérő, ami néhány másodperc alatt eredményt mutat, illetve kapható cumis hőmérő a legkisebbeknek.

A hőmérők általában hónaljmérésre vannak kalibrálva, a szájban 0,3 fokkal, a végbélben 0,5 fokkal magasabb értéket mutat. Ha ezeken a helyeken mérjük a lázat, ennyit le kell vonni az eredményből!

Forduljunk vele orvoshoz?

Az orvosok általában azt vallják, hogy három napig csillapítsuk otthon a mérsékelt lázat, és ha ennek nincs eredménye, akkor forduljunk orvoshoz. Természetesen magas láz esetében azonnal irány a rendelő!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.