Szülés 35 felett: kockázatok és előnyök

Egyre több nő szül 30, sőt 40 év felett, amely kor pár évtizede még a gyermekvállalós évek utáni időszakot jelentette. Vajon mire kell figyelni? Valóban veszélyes ilyen „későn” babát vállalni ?

Gyarmati Orsolya
2013. 02. 21. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy KSH-felmérés szerint, míg a 70-es években a nők átlagosan 21-22, 1990-ben 23 évesen szülték első gyermeküket, addig ma ez a szám kitolódott a 29,5 éves korig, ami természetesen átlagolt adat, azaz egyre több a 30-35, sőt, akár 40 év feletti első szülések aránya. Az adatok azt mutatják, hogy vannak olyan tényezők, amelyek miatt 35 év felett már több a kockázata egy szülésnek, azonban kis odafigyeléssel minden további nélkül lehet ebben az életkorban is egészséges babát világra hozni. Nézzük, mit kell szem előtt tartania annak, aki 35 éves kora után vállalja a szülést.

35 év után már nehezebben lesz várandós egy nő. Ennek egyszerű biológiai okai vannak: bár a menzesz még rendszeres, a petesejtek minősége már nem a régi, és nem mindegyik érik meg, így nagyobb türelemre van szükség, ha egy nő ebben az életkorban szeretne babát vállalni. (Negyvenéves kor felett a korábbi 25 százalékos teherbe esési arány már csak 1 százalék!) Ha fél év próbálkozás után sem fogan meg a gyermek, nem kell kétségbeesni, viszont érdemes fontolóra venni a mesterséges megtermékenyítés lehetőségét.

Ha a természetes módszerrel nem járnak sikerrel a próbálkozások, és a nő a mesterséges megtermékenyítés mellett dönt, nagyobb az esélye az ikerterhességnek, hiszen az IVF-eljárások során több embriót is beültetnek a méhbe.

Az ikerterhességek nagy része végződik császárral, akár elmúlt 35 éves valaki, akár nem. Ugyanakkor, mivel ebben a korban már nagyobb az esély különböző komplikációk kialakulására, ezek is növelhetik a császármetszéses szülés lehetőségét.

A 35 év feletti várandósságokat nagyobb arányban jellemzi a magas vérnyomás, a terhességi diabétesz, a koraszülés, emiatt a legtöbb orvos automatikusan veszélyeztetettnek tekinti azt a kismamát, aki ilyen „idősen” vállal babát. Megnő a kromoszóma-rendellenesség kockázata is: a Down-, az Edward- és a Patau-kór esélye magasabb. Szerencsére ezeket a betegségeket ma már nagy biztonsággal és időben ki lehet szűrni. A vetélések száma is megnő 35 év felett, amelyek egy részének hátterében éppen a kromoszóma-rendellenességek állnak.

Bár eddig csak a kockázatokat és hátrányokat soroltuk, a későbbi életkorban történő gyermekvállalásnak igenis vannak előnyei. Egyrészt ekkor az anya már nem a karrierépítéssel van elfoglalva, és az esetek döntő többségében megvan az az anyagi háttér, amely mellett a szülők nyugodtan készülhetnek a baba születésére. Pozitív oldala még a 35 év feletti szülésnek az érettebb, nagyobb felelősségtudattal, józansággal rendelkező szülő, a kiegyensúlyozottabb családi háttér. És noha a kockázatok aránya némileg valóban magasabb, odafigyeléssel, szűrővizsgálatokkal és tudatosan folytatott egészséges életmóddal nyugodt szívvel várhatjuk a gyermek születését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.