Számtalan vizsgálat bebizonyította már, hogy szoptatás mellett sokkal kisebb a mellrák kialakulásának veszélye. Az új kutatás ismét megerősíti azt a tézist, miszerint a természetes táplálás nem csak a baba számára rendkívül fontos és előnyös.
Az Egyesült Királyságban évente 6000 beteget diagnosztizálnak petefészekrákkal. A betegséget gyakran illetik a „csendes gyilkos” névvel is, mivel a tünetek sokáig alig észlelhetők, és mire diagnosztizálják a rákot, a betegség sokszor már annyira előrehaladott állapotban van, hogy nem lehet segíteni a páciensen.
Egy nemrég megjelent ausztrál kutatás során 493 olyan nőt vizsgáltak, akiket petefészekrákkal diagnosztizáltak. A betegeket 472 hasonló korú egészséges nővel hasonlították össze. Minden nőtől megkérdezték, hány gyermeke van és mennyi ideig szoptatta őket. Az eredményekből kiderült, hogy azoknál a nőknél, akik legalább 13 hónapig táplálták természetes úton a babáikat, 63 százalékkal kisebb valószínűséggel jelent meg tumor a petefészken, és természetesen minél több gyermekük született, annál nagyobb „védelmet” élvezhettek a betegséggel szemben, ellentétben azokkal, akik kevesebb mint 7 hónapig szoptattak.
A háromgyerekes anyák például, akik összesen nagyjából 31 hónapig szoptattak, 91 százalékkal csökkentették a petefészektumor megjelenésének esélyét. Azt egyelőre nem tudják, valójában hogyan függ össze a szoptatás és a rák kialakulásának kisebb esélye. A kutatók úgy vélik, minél több petesejtje érik meg egy nőnek, annál nagyobb a kockázata a mutáns sejtek kialakulásának, amely hozzájárulhat a rák megjelenéséhez.
Az európai országok közül Angliában szoptatnak a legkevesebbet az anyák: noha születéskor 10 nőből 8 elkezdi szoptatni a babáját, csupán 10-ből négyen folytatják a természetes táplálást a hatodik hét után, hat hónapnál tovább pedig mindössze 26 százalékuk, írja a Daily Mail.