Hamarosan itt a július, amikor a brit uralkodói család új taggal gyarapodik. Katalin hercegné egy igen különös szülési módot fontolgat, amely során a várandós anyák légzőgyakorlatokat végeznek, mantrákat ismételgetnek, és kizárólag pozitív dolgokra gondolnak. Az úgynevezett hipnoszülés hívei azt állítják, a vajúdás teljesen fájdalommentessé válhat a módszer által.
A New Hampshire-i Marie Mongan az ötvenes-hatvanas években adott életet három gyermekének. Akkoriban az orvosok gyakran „ütötték ki” a vajúdó anyákat morfium és szkopolamin keverékével. A két szer kombinálásával az anyák olyan tudatállapotba kerültek, amelyben ugyan nem vesztették el az eszméletüket, de fájdalmat sem éreztek, s amikor magukhoz tértek, már a kezükben tarthatták újszülött kisbabáikat. Mongant frusztrálta ez a fajta szülés, s évtizedeket töltött azzal, hogy olyan megoldást találjon, amely csökkenti a szülési fájdalmakat, de nem alkalmaz mesterséges szereket. 1992-ben megjelent könyve, a HipnoSzülés: a Mongan-módszer rendkívül népszerűvé vált az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában egyaránt.
A hipnoszülésre felkészítő tanfolyam 5×2,5 órája alatt a kismamák elsajátítják az önhipnózis módszerét, a mélyrelaxálást, a vizualizációt, a különböző légzőtechnikákat és megerősítéseket – írja a New York Daily News.
„A módszer valójában a félelem nélküli szülésről szól” – mondja Debi Tracy hipnoszülés-oktató. „Ha az anyukák képesekké válnak arra, hogy félelem és feszültség nélkül vajúdjanak, a fájdalom magától megszűnik.”
Tracy maga is kipróbálta a hipnoszülést: „Felszabadítottam mindent, ami miatt félelmeim voltak, s innentől kezdve a szülési fájdalmak is megszűntek” – állítja.
Ha Katalin hercegné komolyan gondolja a hipnoszülést, amint az a Now magazin állítja, Tracy szerint igen bölcs döntést fog hozni Nagy-Britannia leendő királya vagy királynője érdekében. „Ha a babáink érkezését félelem helyett kizárólag szeretettel várjuk, szeretetteljes világot teremtünk” – teszi hozzá Tracy.
Bár már 2009 óta lehet kapni Magyarországon a HypnoBirthing (olyan légzéstechnika, amely hipnotikus létre, így kikapcsolható az agy fájdalomközpontja) alapjairól szóló könyvet, hazánkban egyelőre nem a legelterjedtebb szülést segítő módszer. Bár a névről sokaknak más jut az eszébe, a módszer mögött komoly kutatások, és gyakorlatias módszerek állnak – mondta el az MNO-nak Schmicsig Nóra, hipnoszülés-szakértő. A dolog összetett, hiszen nemcsak magának az önhipnózis alapjainak az elsajátításáról van szó, hanem a pár szülés előtti teljes felkészüléséről is.
Hipnózist számos más területen is alkalmaznak, sport és az orvostudomány terén is. Bár a hipnoszülés jelenleg nem elterjedt módszer hazánkban, mégis egyre több az érdeklődő, legyen szó első gyermekét váró anyáról, vagy olyanról, aki már második, vagy harmadik babáját várja. Előbbiek általában a médiából, vagy ismerőstől értesülnek, azok, akik már megtapasztalták a szülés élményét, pedig az interneten keresztül találnak meg minket.
A hipnoszülés módszerének gyakorlásával a kismamák nyugodtabbak, magabiztosabbak lesznek, a szülőszobán a pár tudja, mi a dolga. A tapasztalatok alapján kevesebb így a császármetszés, ritkábban szükséges fájdalomcsillapítás, és maga a szülés is rövidebb lehet. Sokan tartanak a szülési fájdalmaktól, és ezért keresnek meg minket, bár azt meg kell említeni, hogy a módszerünk nem garantál fájdalommentességet, mindenkire különböző mértékben hat a hipnózis. Ez egy készség, ami gyakorlással fejleszthető – mondta el Schmicsig Nóra.