Bőrbetegség és súlyos szövődmények

Elfertőződött bőrfelületeken ótvar is kialakulhat. Ma ezt a betegséget járjuk körbe.

Gyarmati Orsolya
2014. 12. 07. 7:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ótvarért (impetigo) több baktérium is felelőssé tehető, bár a leggyakrabban a a Staphylococcus aureus, vagy a Streptococcus-fajok okozzák megjelenését. A tünetek közül a legjellegzetesebbek a gennyes váladékot kibocsátó sebek, amelyek leginkább az arcon jelennek meg, az orr, a száj, a fülek környékén, valamint a kezeken. Az ótvart terjesztő baktériumok elsősorban a gyerekeket támadják meg, de természetesen felnőtteken is kialakulhatnak a tünetek, amelyek, ha nem kezelik őket, akár az egész testfelületen továbbterjedhetnek.

A sebek kétfélék lehetnek. Az egyik esetben sárga pörkösek, a másikban hólyagosak. Méretük változó: gombostűfejnyitől akár a diónyi sebekig mindenféle előfordulhat. A viszkető hólyagok vakarás során felszakadnak és gennyes váladék jelenik meg. A sárga pörk, ami ezután kialakul, erősen tapad a bőrhöz, nehéz eltávolítani. A nyirokcsomók rendszerint duzzadttá válnak az érintett testfelületek környezetében.

Az ótvar megjelenését gyakran előzi meg a nagyon erős orrfolyás, amelyet általában arcüreg-, torok-, középfül- vagy mandulagyulladást okoz. Hajlamosító tényező lehet az atópiás ekcéma, a herpesz és a már említett rüh, ahol a kivakart, sebes bőrfelület tökéletes táptalaja a kórokozók elterjedésének.

Igen, az ótvar nagyon erősen fertőz, ráadásul súlyos szövődményei is vannak, mivel komoly veseproblémákat okozhat, de kialakulhat úgynevezett nyirokér-gyulladás is, illetve orbánc. A legjellemzőbb szövődmény a maradandó bőrhegesedés. Minden esetben meg kell várni a teljes sebgyógyulást, s csak ezután szabad újra közösségbe menni.

A pörköket tilos levakarni, hiszen az tovább rontja a gyógyulás esélyét, a fertőzés pedig még jobban szétterjed a testen. Különböző krémekkel, esetleg borogatással elérhető, hogy a pörkök maguktól váljanak le, s ezután következhet a fertőtlenítést, a gyulladáscsökkentést, valamint a hámosítást elősegítő szerek használata. A sebes területeket mindig be kell kötni, hogy az érzékeny, nyílt, sebes területeket ne tegyük ki további fertőzésveszélynek. Ha szövődmény lép fel, az orvos általában antibiotikumos kezelést ír elő, illetve – a vesék érintettsége esetén – vizeletvizsgálatot végeztet. A betegnek, amíg a gyógyulás tart, rendkívül fontos az arc, illetve az érintett területek gyakori mosása-fertőtlenítése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.