Az ünnepek közeledtével úgy gondoltam, hogy nem árt, ha ezúttal a Dr. Boross rendelben az alkoholfogyasztásról kapcsolatos tudnivalókról írok, hogy az olvasók is tisztábban lássanak e témában.
Vegyük sorra, hogy az elfogyasztott mennyiségtől függően milyen hatással van az alkohol az emberi szervezetre. Orvosi szempontból három fokozatot különböztetünk meg: 1. Ittasság (véralkoholszint 0,5-1,5 ezrelék), 2. Középsúlyos állapot, más néven részegség (véralkoholszint 1,5-2,5 ezrelék), 3. Alkoholmérgezés (véralkoholszint 2,5-4 ezrelék).
Az ittas ember gátlásai oldódnak, arca kipirul, fokozott jókedve van, ugyanakkor megfigyelőképessége csökken, ítélőképessége felületes, bőbeszédű, pulzusa szapora. A második fokozatban düh, agresszió, járási nehézség, mozgászavarok, zavartság, aluszékonyság a jellemző tünetek. A legsúlyosabb esetben, amikor már alkoholmérgezésről beszélünk, már eszméletlenség is jelentkezhet, a légzés felületes, a vérnyomás alacsony, még „töményebb” szinten pedig tüdővizenyő, légzésbénulás alakul ki.
Természetesen legjobb a megelőzés, a visszafogott alkoholfogyasztás. De, ha valaki mégsem tudja, hogy hol a határ, és mégis baj van, mit kell tenni az egyes esetekben? Ittasság és részegség esetén legtöbbször nincs szükség szakellátásra, hosszabb-rövidebb idő után a „páciens” kijózanodik. Néha elkerülhetetlen a gyomormosás, amelynek a méregtelenítés mellett „nevelő” hatása is lehet. Gondoljunk rá, hogy a kiszámíthatatlanul viselkedő részeg egyénre oda kell figyelni. Eszméletlen állapotnál fontos a légutakat szabaddá tétele, mesterséges lélegeztetésre is szükség lehet, és persze sürgősen hívjunk mentőt.
Orvosként, baleseti sebészként és magánemberként is a legfontosabb tanácsom az ünnepekre, és főleg szilveszterre: fő a mértékletesség! Alkoholos befolyásoltságban ugyanis lényegesen nő a balesetek bekövetkeztének valószínűsége, hiszen a reflexek tompulnak, és egy-egy veszélyhelyzetre nem tud időben reagálni az ittas ember.
Ezekről az intelmekről tehát az év végi ünnepekben sem feledkezzen meg senki, hiszen a karácsony és a szilveszter is veszélyes lehet, ha nem vigyázunk eléggé.
A fenyőfa faragása, talpba állítása (vágott, metszett sebek), díszítése (törött díszek okozta kézsérülés, székről, létráról leesés, áramütés), a petárda (roncsolás, égés), a törött üvegpohár (metszett ideg- és ínsérülések), a rossz irányba tartott üvegből kirepülő pezsgősdugó (szemsérülések) még józanul is bajba juttathatják a figyelmetlen embert.
Kedves Olvasóimnak is azt javaslom, legyenek nagyon óvatosak, de természetesen érezzék jól magukat, pihenjenek, lazítsanak, kapcsolódjanak ki és töltsenek minél több időt szeretteik körében.