Csak mértékkel az alkohollal – az ünnepek idején is!

Itt az év vége, jönnek az ünnepek és a szilveszter. Ilyenkor előfordul, hogy az alkoholfogyasztás megnő, ami fokozza a sérülésveszélyt.

Dr. Boross György
2012. 12. 23. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ünnepek közeledtével úgy gondoltam, hogy nem árt, ha ezúttal a Dr. Boross rendelben az alkoholfogyasztásról kapcsolatos tudnivalókról írok, hogy az olvasók is tisztábban lássanak e témában.

Vegyük sorra, hogy az elfogyasztott mennyiségtől függően milyen hatással van az alkohol az emberi szervezetre. Orvosi szempontból három fokozatot különböztetünk meg: 1. Ittasság (véralkoholszint 0,5-1,5 ezrelék), 2. Középsúlyos állapot, más néven részegség (véralkoholszint 1,5-2,5 ezrelék), 3. Alkoholmérgezés (véralkoholszint 2,5-4 ezrelék).

Az ittas ember gátlásai oldódnak, arca kipirul, fokozott jókedve van, ugyanakkor megfigyelőképessége csökken, ítélőképessége felületes, bőbeszédű, pulzusa szapora. A második fokozatban düh, agresszió, járási nehézség, mozgászavarok, zavartság, aluszékonyság a jellemző tünetek. A legsúlyosabb esetben, amikor már alkoholmérgezésről beszélünk, már eszméletlenség is jelentkezhet, a légzés felületes, a vérnyomás alacsony, még „töményebb” szinten pedig tüdővizenyő, légzésbénulás alakul ki.

Természetesen legjobb a megelőzés, a visszafogott alkoholfogyasztás. De, ha valaki mégsem tudja, hogy hol a határ, és mégis baj van, mit kell tenni az egyes esetekben? Ittasság és részegség esetén legtöbbször nincs szükség szakellátásra, hosszabb-rövidebb idő után a „páciens” kijózanodik. Néha elkerülhetetlen a gyomormosás, amelynek a méregtelenítés mellett „nevelő” hatása is lehet. Gondoljunk rá, hogy a kiszámíthatatlanul viselkedő részeg egyénre oda kell figyelni. Eszméletlen állapotnál fontos a légutakat szabaddá tétele, mesterséges lélegeztetésre is szükség lehet, és persze sürgősen hívjunk mentőt.

Orvosként, baleseti sebészként és magánemberként is a legfontosabb tanácsom az ünnepekre, és főleg szilveszterre: fő a mértékletesség! Alkoholos befolyásoltságban ugyanis lényegesen nő a balesetek bekövetkeztének valószínűsége, hiszen a reflexek tompulnak, és egy-egy veszélyhelyzetre nem tud időben reagálni az ittas ember.

Ezekről az intelmekről tehát az év végi ünnepekben sem feledkezzen meg senki, hiszen a karácsony és a szilveszter is veszélyes lehet, ha nem vigyázunk eléggé.

A fenyőfa faragása, talpba állítása (vágott, metszett sebek), díszítése (törött díszek okozta kézsérülés, székről, létráról leesés, áramütés), a petárda (roncsolás, égés), a törött üvegpohár (metszett ideg- és ínsérülések), a rossz irányba tartott üvegből kirepülő pezsgősdugó (szemsérülések) még józanul is bajba juttathatják a figyelmetlen embert.

Kedves Olvasóimnak is azt javaslom, legyenek nagyon óvatosak, de természetesen érezzék jól magukat, pihenjenek, lazítsanak, kapcsolódjanak ki és töltsenek minél több időt szeretteik körében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.