Kint marad, vagy visszaugrik – a térdkalács ficamáról

Bárkivel előfordulhat, hogy egy rossz lépésnél a térde megbicsaklik és közben éles fájdalmat érez. Mintha a térdkalács elcsúszott volna, de mire a sérült feláll, már a helyén van. Ficam ez, vagy nem?

Dr. Boross György
2013. 03. 23. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A térdkalács (patella) ficama nagyon kellemetlen sérülés, amit egyértelműen balesetként él meg az ember, pedig legtöbbször valójában valamilyen fejlődési rendellenesség, vagy ortopédiai elváltozás áll a háttérben. Szinte minden esetben a térd külső oldala felé csúszik ki a térdkalács, rögzített lábszár és hajlított térd mellett a comb erőteljes befelé csavarodásakor jön létre a ficam. Egyidejűleg a belső tokszalag is elszakadhat, megnyúlhat. A sérülést legtöbbször elesés kíséri, miközben a térkalács általában a helyére ugrik. Amennyiben nem csúszik helyre, a térd nyújtásával és óvatos befelé nyomással tudjuk visszatenni.

Az első vizsgálatkor – amennyiben a patella ficamodott helyzetben van, könnyű a felismerés. Jellemző, hogy a helyretétel után gyakran ízületi vérömleny marad vissza. Miután a térdkalács újra eredeti helyére került, a röntgenfelvételen észlelhető az ízületi felszín esetleges csontos-porcos törése. Ennek diagnosztizálása nagyon fontos, ezért a térdkalácsról mindenképpen készíteni kell egy tengelyirányú felvételt is.

A kezelés lehet műtét nélküli, ezt akkor választjuk, ha a patella első alkalommal ficamodott és nincs újraficamodási hajlam. A konzervatív kezelésnél a vérömlenyt szükség esetén leszívjuk, majd átmenetileg gipsszel, vagy műanyag sínnel nyugalomba helyezzük a térdet, 3-4 hétre.

Ha kitört ízületi darabot látunk a röntgenen, vagy erre van gyanú, arthroscopiát, térdízületi tükrözést végzünk. Ha a csont-porc darab kicsi, eltávolítható, ha nagyobb, akkor visszarögzítése ajánlott.

Újraficamodási hajlam esetén célszerű műtétileg megoldani a belső tok szűkítését és a külső tok bemetszését. Ezzel csökken a feszülés és megelőzhető a sérülés kiújulása. Ha a baleset eredetű térdkalácsficam megismétlődik, kiújuló ficamnak hívjuk, akkor pedig szokványos térdkalácsficamról beszélünk, amikor igazán konkrét balesetet, sérülést nem találunk a háttérben. A kiváltó ok ez esetben a combcsont és a térdkalács közötti ízfelszínek veleszületett rendellenessége, elsősorban a combcsont térdkalácsi felszínének sekély volta, vagy a külső combcsontvég fejletlensége.

Ezekben az esetekben többféle műtéti megoldás lehetséges: Az előbb már említett tokszalagszűkítés és bemetszés mellett a térdkalács ín sípcsonton való csontos tapadásának befelé helyezése, előemelése, csavaros rögzítése jön szóba.

Az utókezelés során 6 hétre külső rögzítőt helyezünk fel, de ennek időszakos eltávolítása már a második héttől lehetővé teszi a funkcionális kezelést és a gyógytornát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.