Gyulladás vagy csontkinövés? A sarokcsont sarkantyúról

Hónapokon át tartó sarokfájdalom, gyógyszeres kezelés, sokszor csak átmeneti sikerrel. Vajon injekcióval meg lehet oldani ezt a problémát? Esetleg műteni kell?

Dr. Boross György
2013. 04. 20. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A panaszok, tünetek hátterében a sarokcsonton tapadó lágyrészek gyulladása áll. Normál esetben a láb boltozatainak megtartását elsősorban az izomzat végzi, kisebb mértékben a láb egyéb elemei (szalagok, kötőszöveti elemek). A hosszboltozatot tartó egyik ilyen alkotórész a sarokcsontról kiinduló és a láb elülső részén végződő erős, kötőszövetes lemez. Ha jó az izomzat, ez a lemez normál terhelést kap. Amennyiben viszont mozgáshiány, vagy nem megfelelő cipőviselet miatt a láb boltozatait tartó izomzat meggyengül, nagyobb terhelés hárul erre a területre, mely ennek következtében minden lépésnél túlfeszül, húzza a sarokcsont csonthártyáját is, ami begyullad.

Legtöbbször emiatt a jelentős fájdalom miatt jelentkeznek a páciensek az ortopéd szakrendelésen. Ez a betegség egy úgynevezett steril gyulladás, melynek következtében rendszerint meszesedés, új csontképződés is kialakul, ez látszik a röntgenfelvételen, és ezt hívják sarokcsont sarkantyúnak. Mivel az alapprobléma a talpi lemez túlterhelése, tehermentesítése rendszerint jó hatású. Felnőttkorban a boltozatot tartó izomzatot már nem lehet eredeti állapotára visszaerősíteni, ezért lúdtalpbetétet kell hordani. Az egyedileg kialakított betét a boltozatokat alulról megtámasztja, csökkenti annak túlfeszülését, ezzel a sarokcsonti csonthártya izgalmát. Amennyiben a betét önmagában nem elég, segíthet valamilyen nem szteroid gyulladáscsökkentő adása és az érintett terület terápiás röntgenbesugárzása.

Ha ezek a módszerek nem hoznak eredményt, akkor a saroktájra adott, helyi szteroid injekciós kezelést választjuk. Megkísérelhető még a fizioterápia is.

Végül, ha már mindent kipróbáltunk, de a panaszok nem szűntek, utolsó lehetőségként operálni kell. A beavatkozás lényege a gyulladt, túlfeszülő kötőszöveti lemez bemetszése, tehermentesítése és – a közhiedelemmel ellentétben – nem a meszes sarkantyú levésése. A műtét után gipszelni nem kell, és hamar felkelhet a páciens. A talpbetét viselése a beavatkozás után is szükséges.

Talpi, saroktáji panaszokkal érdemes tehát időben felkeresni egy ortopéd szakrendelést, mert a betegség a korai szakaszban könnyebben gyógyítható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.