Sérülésre és gyulladásra is hasznos – jegelésről, borogatásról röviden

Bár gyakran használjuk, mégsem árt szólni arról, hogy milyen borogatás, jegelés kell egy gyulladásra, csonttörésre, húzódásra vagy zúzódásra.

Dr. Boross György
2013. 06. 01. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyulladás – alakuljon ki bárhol –  legtöbb esetben hőmérséklet-emelkedéssel jár, így könnyen belátható, hogy a hűtés bármely módja hasznos lehet, ugyanis lelassítja a vérkeringést és a sejtek túlzott aktivitását. A hideg vizet, havat és jeget már évszázadokkal ezelőtt is alkalmazták gyógyító célokra.
Ízületi panaszokkal nem szabad sokáig meleg termálvízben ülni, mert belobbanhat a gyulladás – tehát a meleg hatás nem előnyös az ízületkre.

A lehetséges módszerek közül lássuk először a sima, úgynevezett „állott vizes” borogatást. Ilyenkor szoba-hőmérsékletű (20 Celsius-fok körüli), vízzel átitatott, majd kicsavart textíliát teszünk az érintett testrészre. Hagyjuk szabadon, hogy a párolgás okozta hőveszteség is segítse a hűtést! Azonban túlságosan hosszú ideig vagy gyakran (egymás után)  ne alkalmazzuk ezt a módszert, ugyanis a bőr felázása káros következményekkel járhat.

Jegeléshez legjobb a gyógyszertárban vagy gyógyászatisegédeszköz-boltban kapható jégzselé, mert kásaszerűen fagy meg, így jól rá lehet formázni a sérült, gyulladt tesztrészre. A jégzselés hatáshoz közelebb áll a mirelit borsó. A jégakkut (vagy fagyasztott dobozos vagy flakonos dolgokat) azért nem igazán jó használni, mert leginkább egy ponton támaszkodik a bőrre – tehát nem fekszik fel jól a felületre, a gyulladás környékén kevésbé hűt.

Nagyon fontos, hogy a jeget, jégzselét mindig tekerjük valamilyen textíliába, ne közvetlenül rakjuk a bőrre, mert fagyásos sérülést okozhat. A jegelést egy-egy alkalommal maximum 10 percig alkalmazzuk, majd vegyük le 20 perce, és ezután kezdjük csak újra! Ezt nem ezzük  ciklusos hűtés-felengedésnek. Így érhető el a legjobb gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatást.  A folyamatos jegelés bőrfagyáshoz vezethet; az erek kóros görcse révén fokozhatja a gyulladást.

Bármelyik módszerről legyen is szó, hatásukra a szövetek és a sejtek hőmérséklete csökken, és – az idegek vezetőképességének köszönhetően – enyhül a fájdalomérzet.

Sportsérülések – rándulások, zúzódások, húzódások – kapcsán a hideg gyors alkalmazásával elkerülhető a duzzanat kialakulása és ízületi folyadék felszaporodása is – ezzel együtt a fájdalmas mozgásbeszűkülés. P

ersze nem csak sportoláskor történhet ilyen baleset. A lényeg  ilyenkor mindig az, hogy a borogatást, jegelést mielőbb fel kell helyezni, hogy az akut gyulladás, sérülés területéről elvezessük a hőt; csak addig hagyjuk fent, míg át nem veszi a test hőmérsékletét, távolítsuk el, illetve cseréljük!

És végül még egy fontos gondolat: gyulladásra, sérülésre meleg borogatást soha ne tegyünk!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.