Nem mindig anyajegy – a bőrdaganatokról

Egyre nő a bőrdaganatok, köztük a melanomás megbetegedések száma. Óriási jelentősége van tehát a megelőzésnek.

Dr. Boross György
2014. 01. 18. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon sok jó- és rosszindulatú bőrdaganat ismert. A jóindulatúak között – attól függően, hogy a bőr melyik rétegéből indul ki – többféle csoportot különböztetünk meg, a leggyakoribbak a következők:

1. Anyajegyek (naevusok) – Sokszor veleszületett, máskor később megjelenő, maradandó elváltozások, melyek színben és felszínben is eltérnek a környezetüktől. Legnagyobb jelentősége a festékes anyajegyeknek van, mivel egy részük rosszindulatúan átalakulhat, különösen a sérülésnek kitett helyeken. Ha méret-, alak- vagy színváltozást, az anyajegy környezetében csomóképződést észlelünk, azonnal szakemberhez kell fordulni!

2. Papilloma – Ez inkább idősebb korban jelentkezik, főleg a nyakon és a karon. Eleinte sárgásbarna, majd egyre sötétebb, morzsalékony szemölcsös felszínű növedék. Elsősorban esztétikai jelentőségű, megfelelő módszerrel problémamentesen eltávolítható.

3. Keloid – főleg fiatal felnőtteken, valamilyen sérülés vagy műtét helyén keletkező tömött tapintatú, vörös, a környező bőr felé rákollószerű „lábakat” képező fényes felszínű daganat. Időben kezdett kezeléssel jó eredmény érhető el.

A következő elváltozások szövettanilag már rosszindulatúak, de korai felismerésük a gyógyulás esélyét jelentősen növeli:

1. Basalioma (alapsejtes bőrrák) – Eleinte kis fénylő, széli részén értágulatokkal tarkított növedék. Áttétet nem képez, de a környező szöveteket roncsolhatja. Sebészi módszerrel, röntgenbesugárzással és egyéb speciális bőrgyógyászati módszerekkel kezelhető.

2. Spinalioma (elszarusodó laphámrák) – Legtöbbször az arcon, nyakon, kézháton alakul ki, enyhén kiemelkedő, sárgásbarna színű, elszarusodó felszínű daganat. Gyorsan növekszik és áttétet is képez, ezért mielőbbi ajánlott sebészi eltávolítása.

3. Melanoma – A bőr festéktermelő sejtjeiből, általában ép területen alakul ki, de már meglévő festékes anyajegyekből is elfajulhat. Száma az utóbbi években egyre növekszik, középkorúakon és fiatalokon is előfordul, színe a világosbarnától a kékes feketéig terjed. Áttétet képez, kezelése elsősorban sebészi, kiegészítve más lehetőségekkel.

A fentiek alapján legfontosabb tanácsom: Mindenképpen ajánlott bőrünk rendszeres önvizsgálata, bármilyen gyanús jelenség esetén pedig forduljunk bőrgyógyászhoz! A megelőzésben – mivel a rosszindulatú bőrdaganatok kialakulásában legnagyobb szerepe az ultraibolya sugárzásnak van – kiemelkedő jelentőségű a fényvédelem!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.