Nagyon sok jó- és rosszindulatú bőrdaganat ismert. A jóindulatúak között – attól függően, hogy a bőr melyik rétegéből indul ki – többféle csoportot különböztetünk meg, a leggyakoribbak a következők:
1. Anyajegyek (naevusok) – Sokszor veleszületett, máskor később megjelenő, maradandó elváltozások, melyek színben és felszínben is eltérnek a környezetüktől. Legnagyobb jelentősége a festékes anyajegyeknek van, mivel egy részük rosszindulatúan átalakulhat, különösen a sérülésnek kitett helyeken. Ha méret-, alak- vagy színváltozást, az anyajegy környezetében csomóképződést észlelünk, azonnal szakemberhez kell fordulni!
2. Papilloma – Ez inkább idősebb korban jelentkezik, főleg a nyakon és a karon. Eleinte sárgásbarna, majd egyre sötétebb, morzsalékony szemölcsös felszínű növedék. Elsősorban esztétikai jelentőségű, megfelelő módszerrel problémamentesen eltávolítható.
3. Keloid – főleg fiatal felnőtteken, valamilyen sérülés vagy műtét helyén keletkező tömött tapintatú, vörös, a környező bőr felé rákollószerű „lábakat” képező fényes felszínű daganat. Időben kezdett kezeléssel jó eredmény érhető el.
A következő elváltozások szövettanilag már rosszindulatúak, de korai felismerésük a gyógyulás esélyét jelentősen növeli:
1. Basalioma (alapsejtes bőrrák) – Eleinte kis fénylő, széli részén értágulatokkal tarkított növedék. Áttétet nem képez, de a környező szöveteket roncsolhatja. Sebészi módszerrel, röntgenbesugárzással és egyéb speciális bőrgyógyászati módszerekkel kezelhető.
2. Spinalioma (elszarusodó laphámrák) – Legtöbbször az arcon, nyakon, kézháton alakul ki, enyhén kiemelkedő, sárgásbarna színű, elszarusodó felszínű daganat. Gyorsan növekszik és áttétet is képez, ezért mielőbbi ajánlott sebészi eltávolítása.
3. Melanoma – A bőr festéktermelő sejtjeiből, általában ép területen alakul ki, de már meglévő festékes anyajegyekből is elfajulhat. Száma az utóbbi években egyre növekszik, középkorúakon és fiatalokon is előfordul, színe a világosbarnától a kékes feketéig terjed. Áttétet képez, kezelése elsősorban sebészi, kiegészítve más lehetőségekkel.
A fentiek alapján legfontosabb tanácsom: Mindenképpen ajánlott bőrünk rendszeres önvizsgálata, bármilyen gyanús jelenség esetén pedig forduljunk bőrgyógyászhoz! A megelőzésben – mivel a rosszindulatú bőrdaganatok kialakulásában legnagyobb szerepe az ultraibolya sugárzásnak van – kiemelkedő jelentőségű a fényvédelem!