Hirtelen életveszély, elzárt tüdőerek

Előfordul, hogy műtét után – a megfelelő kezelés ellenére is – tüdőembólia lép fel, ami rettegett szövődmény.

Dr. Boross György
2014. 02. 15. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tüdőembólia életveszélyes állapot, ami akkor alakul ki, ha a tüdőverőerek közül egyet vagy többet valamilyen, a vérkeringéssel odakerült oldhatatlan anyag elzár. Ez lehet a vérbe került levegő vagy zsírcsepp, de legtöbbször a vérpályán belül képződött vérrög (thrombus), ami igen gyakran mélyvénás trombózis következménye is.

A rög elzárhat kis, közepes és fő verőereket egyaránt. A kockázat minden olyan állapotban nagy, ami kedvez a vénákban a vérrögképződésnek: hosszan tartó ágyhoz kötöttség és mozgáshiány, műtét utáni állapot, vénagyulladás, bizonyos véralvadási zavarok.

A kis ági embólia (microembolisatio) tünetei kizárólag helyiek: az elzáródás pillanatában heves mellkasi fájdalom jelentkezik, fulladás, halálfélelem, láz, esetleg vérköpés. Előfordul azonban, hogy a tünetek annyira szerények, hogy a beteg végül nem is fordul orvoshoz. A középági embóliánál ugyanezen panaszok fokozott mértékben jelentkeznek, de már nem múlnak el maguktól.

A legijesztőbb tüneteket természetesen a törzsági, fő tüdőverőérre terjedő elzáródás okozza, mely végzetes esetben hirtelen halállal is járhat. Jellemző a rendkívül erős mellkasi fájdalom, emelkedő pulzusszám, eszméletvesztés alakulhat ki, ijesztő mértékű a fulladás. Ilyenkor mentővel azonnal kórházba kell juttatni a beteget.

A röntgenfelvételen légtelen tüdőcsík, a normálisnál magasabban álló rekeszizom, esetleg mellhártyagyulladás jelei láthatók. Vérvizsgálat, EKG, izotópos tüdővizsgálat, érfestés, artériás vérgázelemzés ugyancsak elengedhetetlenek a tüdőembólia diagnosztizálásában.

A kezelés fontos eleme az ágynyugalom. A beteggel oxigént lélegeztetnek be, szív- és vérkeringést támogató gyógyszereket, fájdalomcsillapítókat kap, enyhébb esetekben véralvadás gátlót, súlyosabb esetekben pedig a vérrögöt oldó szert adagolnak számára.

Az alvadásgátló kezelés hónapokon át, sőt néha tovább is szükséges lehet. Fontos az állandó laboratóriumi ellenőrzés. A betegség lefolyása az elzáródás mértékétől függően változó: minél nagyobb részen károsodik a tüdő vérellátása, annál súlyosabb oxigénhiány alakul ki, ami a túlterhelt szívet tovább károsítja.

Fiatal, korábban egészséges betegeknél egy tüdőembólia akár következmények nélkül meggyógyulhat, más esetekben viszont végzetes is lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.