Sarokcsonttörés: műtét, gipsz, vagy valami más

Akinek magasból esve sarokcsontja törik, lehet, hogy nem kell műteni, csak gipszelni. De mikor melyik javallt?

Dr. Boross György
2014. 04. 12. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sarokcsont alapvető szerepe a test súlyának viselése, amit úgy biztosít, hogy a függőlegesen ható terhet a vízszintesen álló lábra helyezi át.

Törése mindig direkt erőbehatásra jön létre, legjellemzőbb a sarokra esés. Vizsgálatkor mikor merül fel a sarokcsonttörés gyanúja? A saroktájék kiszélesedett, a lábtő deformált, duzzadt és nyomásra érzékeny.  A törési vérömleny jellemzően a talpszélen és a talp közepén jelentkezik.

Kétirányú és kiegészítő röntgenfelvételek után dönthetünk a kezelésről, a törés típusától függően. Leegyszerűsítve megkülönböztetünk ízületi felszínen kívüli, és ízületi felszínt érintő töréseket, mindegyik lehet egyszerű és darabos.

Speciális törésfajta az úgynevezett „kacsacsőr” törés, és az Achilles-ín csontos kiszakadása a sarokcsontból. A korábban tárgyalt törésekhez hasonlóan a kezelés itt is műtét nélküli és műtéti lehet.

Az elmozdulás nélküli és az ízületen kívüli törések egy része műtét nélkül gyógyítható. Ennek két formája ismert: a hagyományos esetben gipszrögzítést alkalmazunk 6-10 hétig, ennek felét tehermentesítve tölti a beteg. (mankóval járhat).

A másik módszer esetén felpolcoljuk a végtagot a duzzanat megszűntéig, majd körülbelül 1 hét elteltével megkezdjük a korai funkcionális kezelést, ami gyógytornából és előbb terhelés nélküli, majd fokozatos terheléssel zajló járásgyakorlatból áll.

Ha a műtét elkerülhetetlen, többféle megoldás közül választhatunk. Az Achilles-ín kiszakadást és a „kacsacsőr” törést a helyretétel után csavarokkal kell rögzíteni. A beavatkozást 6 hét gipszrögzítés követi.

A többi töréstípusnál fémlemezelést, csavarozást, vagy dróttűzést alkalmazunk. Az úgynevezett „feltárásos” (nyílt) műtéteken kívül elterjedt egy új módszer is, a fedett műtéti kezelés.

Ennek lényege, hogy egy speciális külső eszközzel elvégezzük a helyretételt (a beroppant ízületi felszíneket eredeti helyükre kiemeljük), majd apró metszett nyíláson át, bőrön keresztül bevezetett csavarokkal a rögzítjük a törtdarabokat és alátámasztjuk a kiemelt részt. Ennél a megoldásnál külső rögzítés nem szükséges.

Az utókezelés során nagyon lényeges a gyógytorna és az átmeneti tehermentesítés melletti fokozatos járásgyakorlat.

A műtéti fémanyagok javasolt eltávolítási ideje: a tűződrótokat a műtét után 8-10 héttel, a csavarokat 4-5 hónap, a lemezt 5-6 hónap után vesszük ki.

Külön kiemelném, hogy a sarokcsonttörés komoly sérülés – a legszakszerűbb kezelés ellenére sem ritka a maradványtünetekkel gyógyuló eset –, ezért, mint minden esetben, itt is a megelőzés a legfontosabb!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.