Sérülések: vesztésre vagy győzelemre állva?

Többször írtam már a sérülések utáni utókezelés fontosságáról, de vajon mindig eredményes a rehabilitáció?

Dr. Boross György
2014. 05. 10. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az átlagember azt gondolhatja, hogy ezek a kezelések minden esetben eredményesek és teljes gyógyulást hoznak, azonban bizonyos – szerencsére kis – százalékban kudarcok is előfordulhatnak.

Sokféle oka lehet a sikertelen utókezelésnek, akár szakmai oldalról, akár az időtartam szempontjából nézzük a dolgokat. A problémák egy része általános jellegű, más részük a sport sajátos körülményeihez kapcsolódik.

1. Későn kezdett kezelés. Élversenyzőknél is előfordul, alacsonyabb osztályban szereplőknél, vagy hobbisportolók esetében pedig gyakori, hogy nem friss, „elhanyagolt” sérüléssel keresik fel a sportorvost, baleseti sebészt. Ilyenkor sokkal nehezebb a tökéletes rehabilitáció, mert többféle tényező is – például izomállomány csökkenés – nehezíti azt.

2. Az előírások be nem tartása. Nemcsak a sportolók, hanem az átlagemberek között is léteznek fegyelmezetlen betegek, akik – persze nem rosszhiszeműen – nem követik az előírásokat. Az ilyen ember sokszor képes orvostól orvosig járni, hogy így harcolja ki a maga számára legkímélőbb kezelési módokat, miközben kikerül az első ellátó, a gyógyítási lehetőségeket legjobban ismerő szakorvos kezéből, látóteréből.

3. A környezet előnytelen befolyásoló hatása. Nehéz kiküszöbölni – főleg az élsport esetében – a család és még inkább az edzők ráhatását. A becsvágy, esetleg az anyagi tényezők abba az irányba hathatnak, hogy a sportorvos a versenyzőt minél hamarabb egészségesnek minősítse és engedje versenyezni. Különösen igaz ez döntő fontosságú versenyek, mérkőzések előtt, és érvényes sportolástól függetlenül, a munkájához minden áron mielőbb visszatérni vágyó átlagemberre is! Pedig a rossz döntés sokszor egy élet munkáját teheti tönkre, sport- és szakmai karriert egyaránt veszélyeztethet!

4. Nem megfelelő kommunikáció. A szakszerű rehabilitáció pontos szakmai terv alapján zajlik, melyben előre meghatározott kontrollidőpontok szerepelnek. Ezeken lehet egyeztetni a kezelés esetleges kiegészítését, vagy változtatását, tehát szoros kapcsolattartásra van szükség orvos, gyógytornász, fizikoterápiás szakember és páciens között. Ha a beteg „eltűnik” és csak szövődmények, problémák megjelenésekor kerül elő, szinte kizárt az optimális eredmény.

5. Szövődmények. Bizonyos százalékban a leggondosabb kezelés ellenére is felléphetnek komplikációk (fertőzések, trombózis, embólia, rásérülés, letapadás), ezekre fel kell készülni, leginkább persze törekedni kell a megelőzésükre. Ha ilyesmi mégis előfordul, az természetesen nagymértékben befolyásolja, megnyújtja a rehabilitáció lefolyását, időtartamát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.