Nyerő csere – a veseátültetésről röviden

Sok vesebetegen csak a szervátültetés segít, de a beavatkozás után teljes értékű életet élhetnek.

Dr. Boross György
2014. 06. 21. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A veseátültetés a veseelégtelenség kezelésének egyik fontos módszere. Két lehetőség van: vagy élő donorból, vagy agyhalottból származó vese átültetését szokták végezni.

A szerv átadása csak akkor jöhet szóba, ha a donor és a beteg vércsoportja megegyezik, valamint az úgynevezett szöveti egyezési rendszerük is hasonló.

Elvileg minden veseelégtelenségben szenvedő beteg alkalmas lehet átültetésre, a döntést a gondozó vesegyógyász szakorvos és a műtétet végző sebész együttesen hozza meg.

A vesére várók adatait egy számítógépes rendszerben tárolják, ezzel kerülnek az úgynevezett várólistára, ahová a donor adatai is beérkeznek, és a program választja ki a vesére várók közül az alkalmas betegeket.

A műtéti előkészületek a „veseriadóval” kezdődnek. A vesére váró beteg telefonon kap értesítést, hogy haladéktalanul jelentkeznie kell a legközelebbi transzplantációs központban, ahová a kivett vesét is szállítják.

Az új szervet a csípő környékére (tehát nem az eredeti anatómiai helyre) ültetik be, a húgyvezetéket (uréter) bevarrják a húgyhólyagba, és természetesen a vese ereit is egyesítik a megfelelő véredényekkel. A beteg, tönkrement, saját vesét nem feltétlenül kell eltávolítani.

A beavatkozás végén a hólyagba néhány napra katétert vezetnek, és az átültetett vese köré is elvezető csövet helyeznek.

Amíg az új vese működése beindul, rövid ideig dialízis (művese) kezelésre is sor kerülhet, hogy a méreganyagok addig se gyűljenek össze a szervezetben.

Fegyelmezett együttműködésre a műtét után is szükség van: kerülni kell a fertőzéseket, mellőzni a dohányzást és az alkoholt.

Sajnos a leggondosabb eljárás ellenére is előfordulnak szövődmények, a beültetett vese kilökődhet. Ilyenkor a vesét kapó páciens immunrendszere észreveszi, hogy idegen „anyag” került a szervezetbe, ez a kilökődési reakció a betegnek is panaszt okoz: fájdalom, láz, hányás jelentkezik, megemelkedik a vérnyomás, és csökken a vizelet mennyisége.

A kilökődés megelőzésére, a beültetett vese védelmére folyamatosan – úgynevezett immunszuppresszív – gyógyszereket kell szedni.

Amennyiben minden szövődménymentesen zajlott, a transzplantáción átesett beteg szinte teljes életet élhet, akár rendszeresen sportolhat is. Ezt igazolja az is, hogy a veseátültetettek számára kétévente világjátékokat rendeznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.