Alattomos ellenfél: az aorta kóros tágulata és repedése

A fő ütőér kóros tágulata olyan betegség, mely sokáig nem mutat tüneteket, mégis hirtelen halálhoz vezethet.

Dr. Boross György
2014. 09. 20. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajnos nem ritka, hogy a szívből kivezető aorta kóros tágulata, kiöblösödése (aneurizma), illetve megrepedése hirtelen halált okoz. Alattomos elváltozásról van szó, ami sokáig nem okoz panaszt és tünetet, csak akkor, amikor általában már nem lehet segíteni. A betegség természetéből adódóan a halálozási arány igen magas, 90 százalék fölötti. Az aorta mellkasi szakaszának tágulata a szívből kilépő szakasz utáni részen a leggyakoribb és hatalmassá nőhet anélkül, hogy különösebb tüneteket okozna.

Amikor a panaszok megjelennek, általában a környező szervek megnyomatása okoz fájdalmat, működési problémát. Ha a légcső nyomódik össze, annak károsodása miatt légzési zavarok, súlyosabb esetben vért köphet, ha a nyelőcső szűkül, akkor nyelési nehézségei vannak a betegnek.

Amennyiben a tágulat a gégét beidegző – ezen a területen futó – ideget nyomja, rekedtség alakul ki. Abban a pillanatban, amikor az elvékonyodott aortafal megreped, a hát felső részén igen heves fájdalom jelentkezik, majd ahogy továbbterjed, lefelé, a hasba sugárzik. Erősen fáj még a mellkas és a két felső végtag, ami szívroham gyanúját keltheti.

Sajnos a helyzet legtöbbször végzetes, a beteg hamar sokkos állapotba kerül, és a hirtelen nagy vérveszteség miatt meghal. Az aorta aneurizmájára a tünetek alapján lehet következtetni, illetve egyéb okból végzett vizsgálat során véletlenül derülhet ki a – panaszt akkor még nem okozó – tágulat.

A mellkasröntgen, a kontrasztanyagos röntgenvizsgálat, a komputertomográfia (CT), a mágnesesrezonancia-vizsgálat (MRI), vagy a nyelőcsövön keresztül végzett ultrahang a pontos méreteket is megadja, ami segít a kezelés megtervezésében is.

A megoldás szinte kizárólag műtéti! Ha a mellkasi verőértágulat 7 cm, vagy annál szélesebb, akkor mindenképpen sebészi ellátás szükséges, szintetikus anyagból készült műér beültetésével a tágult szakaszra. A beavatkozás úgynevezett extracorporalis (testen kívüli) keringésben, az érintett érszakasz véráramlásból való kiiktatásával történik.

Sajnos még az időben sorra kerülő operáció alatti halálozás veszélye is igen magas, 10-15 százalék! Ha műtét nem végezhető, szóba jöhet a gyógyszeres kezelés, ami a szívfrekvenciát és a vérnyomást csökkenti, ezáltal kíméli az elvékonyodott aortafalat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.