Húzódás, vagy hasi tünet?

Előfordul, hogy hasizom-megerőltetés gyanújával jelentkezik a páciens, és kiderül, hogy vakbélgyulladása van!

Dr. Boross György
2014. 11. 08. 7:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vakbélgyulladás (appendicitis) minden életkorban előfordul. Tulajdonképpen nem a vakbél, hanem az úgynevezett féregnyúlvány (appendix) betegsége, ami az előbbi csökevényes függeléke. A vakbél (coecum) a vékonybél és a vastagbél átmeneti szakaszán helyezkedik el.

A féregnyúlvány ürege szűk, gyakran elzáródik, nyiroktüszői alapján nyirokszervnek tekinthető, de nem nélkülözhetetlen, inkább csak akkor „hallunk róla”, ha bajt okoz. A tünetek gyomortáji panaszokkal kezdődnek, majd a csípőlapát felső tövise és a köldök között húzott egyenes külső-középső harmadának határán (McBurney-pont) jelentkezik a fájdalom, hányinger, hányás, rossz közérzet kíséretében.

A beteg sápadt, vérében megszaporodik a fehérvérsejtek száma (leukocitózis), hőemelkedés, láz alakul ki. A legjellemzőbb vizsgálati lelet a helyi nyomásérzékenység. Ha ez izomvédekezéssel társul (a hasfal kemény tapintatú), halaszthatatlan a műtét!

 

Puha hasfal, de körülírt érzékenység esetén a kiegészítő vizsgálatok segítenek:
• Blumberg-jel – a bal oldali hasfal mély benyomásakor, azt hirtelen elengedve a vakbéltájon jelez fájdalmat a beteg;
• Rovsing-jel – a vastagbél visszafelé masszírozása esetén is ugyanitt fáj a has;
• Hedri tünet – a hasat bárhol ütögetve a típusos helyen érez érzékenységet a páciens.

Ha a féregnyúlvány hátrafelé csapódva helyezkedik el, gyulladása esetén az úgynevezett psoas (ágyék)-tünet értékelhető: a jobb alsó végtag nyújtott emelése önmagában is fájdalmas, az ezzel egy időben végzett tapintás pedig az egyébként rejtett érzékenységet is felfedheti.

Hasznos, elengedhetetlen segítség a sebész számára az ultrahang- és a laborvizsgálat. Az appendicitis tüneteit többféle kórforma utánozhatja, ilyenek például a nyombélfekély átfúródása, a heveny epehólyag-gyulladás, a jobb oldali húgyvezeték kövessége stb.

 

A féregnyúlvány-gyulladás kezelése legtöbbször műtéti: a gyulladt féregnyúlványt el kell távolítani (appendectomia). A gyulladás kezdeti szakaszában, illetve szokványos elhelyezkedésnél ez egyszerű beavatkozás, más esetekben azonban komplikált is lehet. A szövődmények veszélyesek: a leggyakoribb az átfúródás (perforáció), kialakulhat féregnyúlvány körüli tályog, hashártyagyulladás, éppen ezért ennél a betegségnél is a megelőzés és az időben elvégzett műtét a legfontosabb!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.