A Dupuytren contractura betegség a tenyéri kötőszövetes réteg megvastagodása és heges zsugorodása, mely az ujjakat is behúzhatja, fokozatosan begörbítheti.
Konkrét okát az orvostudomány nem ismeri, de több tényezőt is valószínűsíthetünk a kialakulásában. Erős markoló munkát végző embereknél például gyakrabban alakul ki, és családi halmozódás is előfordul. De nem csak fizikai munkásoknak okoz kellemetlenséget, feltűnt már sebészként dolgozó orvos kollégáknál is.
Gyakran a két kezet szimmetrikusan érinti, lehet egy vagy több ujjon is, legtöbbször a gyűrűs- és kisujj sugarában. Hasonló kórkép ritkábban ugyan, de a talpon is jelentkezhet, ott lederhose szindrómának hívjuk.
A betegség legtöbbször csak műtéttel kezelhető hatásosan, enyhe esetekben szóba jöhet gyógytorna, a fokozott igénybevétel csökkentése és fizioterápia, például helyi ultrahangkezelés. Utóbbi talán az egyedüli, amely a rosszabbodást valamelyest lassítja, de a betegség megszüntetésére nem alkalmas.
Az elmúlt években kifejlesztettek egy rostbontó enzimet tartalmazó készítményt, melynek hatásossága bizonyított, és a betegség bizonyos formáinál eredményesen alkalmazható. A szert a heges tenyéri húrba kell injekciózni, majd egy nap múlva az ujjat a kezelőorvos kinyújtja, miközben a feloldódott, fellazult húr elszakad.
Ugyanakkor a kialakult szakmai gyakorlat alapján az esetek legnagyobb részében még ma is műtéttel kezeljük a Dupuytren contracturát. A súlyosságtól függően altatásban, vezetéses vagy helyi érzéstelenítésben végezzük a beavatkozást, a műtét lényege a bőr alatti heges kötegek kimetszése.
Az operációt az erek és idegek megkímélése céljából vértelenségben végezzük, a heges kötőszövetet teljes egészében eltávolítjuk, és nagyon figyelünk a kisebb zsugorodott rostok kiirtására is, mert ha azokat nem távolítjuk el, az elváltozás azokból kiindulva kiújulhat. A heges rész igen gyakran közrefogja az ereket és idegképleteket, így a műtét nagyon alapos odafigyelést igényel.
A sebészi ellátás után gondos utókezelés következik, melynek eredményességéhez a páciens aktív együttműködése is szükséges. A végleges gyógyult állapot nyolc-tizenkét hét után alakul ki.
Olvasóimnak azt tanácsolom, hogy ilyen panaszok esetén mielőbb forduljanak kézsebész szakorvoshoz, mert a Dupuytren contractura kezelés nélkül egyre rosszabbodik és a kezdetben még enyhe tenyéri húrok vastagodnak, az ujjak görbülése pedig akár a teljesen hajlított helyzetig fokozódhat.