Vegyük mindig komolyan a fejsérülést

Itt a jó idő, a bringások és motorosok vígan suhannak az utakon. Ám egy bukásból nagyobb baj is lehet!

Dr. Boross György
2017. 05. 16. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sürgősségi, baleseti sebészeti ambulanciákon gyakori a fejsérüléssel érkező páciens, és az ilyen baleseteknek jelentős része a kerékpárosokat és motorosokat érinti.

Szerencsésebb esetben csak a koponya zúzódásáról, esetleg a fejbőr zúzott, repesztett sebéről van szó, de ha komolyabb a sérülés, akkor a koponyacsonttörés, agyrázkódás, vagy az agyszövet zúzódása is lehet a bukás következménye, utóbbiak már idegrendszeri eltéréssel járnak.

Mint mindig, ebben az esetben is legfontosabb a megelőzés: fejvédő sisak használata, és persze a „normális” közlekedés, azaz tartózkodjon mindenki a száguldástól, és igyekezzen elkerülni a veszélyhelyzeteket, mert nem éri meg kockáztatni!

Ha mégis megtörténik a baj, mielőbb el kell jutni a sürgősségi ambulanciára, ahol a megfelelő vizsgálatokkal kiderítik, hogy mennyire komoly a sérülés. Ha csak a fejbőr repedt fel, de törés és idegrendszeri tünetek nincsenek, a sebellátás után akár haza is távozhat a sérült.

Ha koponyatörés, agyrázkódás, agyzúzódás, vagy koponyaűri vérzés a diagnózis, már nem kerülhető el a kórházi felvétel, és a sérüléstől függ a szükséges kezelés.

Enyhébb esetben, mint például egy agyrázkódás, ez csak pár napos megfigyelést és gyógyszereket jelent, de súlyosabb sérülésnél már intenzív osztályos terápia, a koponyában kialakult vérzés esetén pedig műtét is (a keletkezett vérömleny lebocsátása) indokolt.

A kivizsgálásban és ellátásban baleseti sebész, ideggyógyász, idegsebész és intenzív terápiás orvos közösen vesz részt, a gyógyulási esélyeket a fejet ért sérülés nagysága jelentősen meghatározza.

Remélem, a fentiekből kiderült: fejsérülés esetén nem szabad könnyelműsködni, mondván, majd elmúlik a szédülés, hányinger vagy a fejfájás. Hirtelen következhet be ugyanis olyan gyors állapotromlás, ami – ha a sérült például egyedül van, és nem tud már segítséget kérni – akár végzetes is lehet!

Legyünk tehát óvatosak, élvezzük a friss levegőt, de igyekezzünk úgy kerékpározni, motorozni, hogy a végállomás ne a kórház legyen!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.