Bár Berki Krisztián panaszainak pontos okát nem ismerem, az tény, hogy a vállízület testünk legmozgékonyabb, így bizonyos vonatkozásban legsérülékenyebb ízülete. Bonyolultságát a rendkívül nagy mozgásterjedelem mellett a minden pontján szükséges stabilitás magyarázza.
Ezt a funkciót egyrészt a környező izomcsoportok, másrészt a csontos ízületi tányért (ízvápát) nagyobbító rostos-porcos perem (labrum), valamint a róla eredő összetett szalagok biztosítják.
Az ízület sérüléseinek, illetve megbetegedéseinek megértéséhez tudni kell, hogy bár szűkebb értelemben a vállízület a felkarfej és a lapocka egysége, de ugyancsak ízületi funkcióval bír a felkarfejet befelé forgató, illetve a kart emelő izomcsoportok inas lemeze és a lapocka vállcsúcsi nyúlványa között csúszó mozgás is.
A fentiek alapján a vállízület sérülései, megbetegedései két fő csoportra oszthatók:
1. Ízületen belüli elváltozások:
a.) A felkarfej és ízületi vápa porcfelszínének sérülése vagy kopásos károsodása, esetleges porcleválással, szabad ízületi testtel. b.) Az instabilitást (ficamot, elakadás-, kattanásérzést) okozó rostos-porcos perem és a szalagrendszer sérülései.
2. Ízületen kívüli elváltozások:
a.) A vállcsúcsi nyúlvány és a beforgató izomcsoport által alkotott egység karemelési nehézséget, fájdalmat vagy teljes felemelési képtelenséget okozó megbetegedései. b.) A vállcsúcsi nyúlvány alsó felszínének csontkinövése. c.) A résben elhelyezkedő – csúszást biztosító – nyálkatömlő (bursa) megbetegedése, gyulladása, sérülés miatti bevérzése. d.) A felkarfejet felülről borító beforgató izmok inas lemezének – részleges vagy teljes karemelési nehézséggel járó – szakadása.
A vállízület artroszkópos műtéti – terápiás és diagnosztikus – kezelése – ami Berki Krisztiánnál is szükségessé vált – ma már egyre nagyobb szerepet játszik az ellátásában.
Diagnosztikus tükrözést tesz indokolttá:
Az operatív arthroszkópia lehetőségei:
Reméljük, hogy az újabb beavatkozás kiváló tornászunknál gyors gyógyulást hoz, és hamarosan újra örülhetünk sikereinek!