Tényleg, meg tudja valaki mondani, ki felel ma Budapest egységes városfejlesztési koncepciójáért? Nem a választási ciklusonként állandóan újraírt, kevesek által ismert anyagokra gondolok, hanem arra, ami egyszer majd meg is valósul. Ami nem politikafüggő, hanem csak civil, szakmai alapokon áll.
Higgyék el nekem, nem értelmezhető a politikai jobb és bal, ha azt vizsgáljuk, mire alkalmas egy város. Az adottságok önmagukban vannak: a Duna például fentről lefelé, a Fekete-erdőből a Fekete-tengerbe folyik majd akkor is, ha Kornél kutyám lesz a miniszterelnök. Szóval tegyük félre kicsit a politikát, illetve ne tőlük várjuk, hogy kitalálják, mi lehetne jó Budapestnek. Tőlük legfeljebb annyi lenne elvárható, hogy elfogadják egy ciklusokon át létező, városfejlesztésért felelős testület létét és megteremtsék működésének feltételeit. Ahol a témához legjobban értők ülnek, akiknek kiválasztásánál nem az a látszatfelosztás a döntő, hogy kinek az emberei.
Szeretném leszögezni, egy pillanatig nem gondolom, hogy én vagyok az ember, akire ennél a feladatnál feltétlenül szükség van. Sőt, akkor lennék boldog, ha nyugodt lehetnék afelől, jó kezekben van a téma, és Budapest elkezdheti végre kihasználni fantasztikus adottságait a közeljövőben. Ha lehetne látni, hogy termékeny társadalmi viták után komoly stratégiák készülnek, amelyekben értően ki van bontva, mire alkalmas ez a város, hogyan lehetne egyszerűen és olcsón élhetőbbé tenni, miközben a térség gazdasági és kulturális központjává válik.
Sajnos ezzel a civilek véleményét kikérő, évtizedes, átfogó szakmai munkával nem találkoztam, annak ellenére, hogy az utóbbi két évben igen sokat foglalkoztam Budapest városfejlesztési lehetőségeivel. Az Ybl Miklós Főiskola és Makovecz mester Vándoriskolájának elvégzése után Bécsbe mentem befejezni építésztanulmányaimat, az ottani szakdolgozatom témájának választottam a magyar fővárost, amin belül a Duna-menti területekre fókuszáltam. (Ehhez kapcsolódóan az Égigérőn egész bejegyzéssorozatot írtam korábban, melyben az írások címét BBpd kóddal láttam el.) Lassan fél év telt el, mióta a dolgozatomat sehr guttal értékelték Bécsben, azóta vagyok adós a munka közzétételével. Nem gondoltam rá előre, hogy mennyi munka lesz magyarra visszaültetni a dolgozatot, beleértve a források és képek jegyzékét is, nehogy valaki szokásos lendülettel egyszer plágiummal vádoljon. Lényeg, hogy megvan.
Ahogy a bevezetőben is írtam, nem szentírásról van szó. Igyekeztem összegyűjteni minden korábbi, elérhető ötletet és megvalósult fejlesztést a témával kapcsolatban, merengtem egy sort, hozzátettem a magamét, modelleztem a területet, majd részekre lebontva bemutattam a dolgozatban, milyen most, és milyen lehet Budapest a Duna mentén. Akit érdekel, mélyedjen el benne, nem tudományos a szöveg, sok a kép, jó eséllyel mindenki találhat benne érdekes felvetést.
Remélem, hogy ezen az erősen víz jegyű, közömbös hajlamú Kis-Magyarországon hozzájárulhat a munkám a teremtő, pozitív hangulat terjedéséhez.