5 építész Ybl nyomdokain

Kettő közülük nyugalmazott, három a fiatal generációhoz tartozik.

Őrfi József
2013. 03. 17. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csütörtökön osztották ki a különféle állami díjakat, ami jó időzítés volt, mert a hótól még minden érintett oda tudott érni időre. Az Ybl Miklós-díjat a Belügyminisztérium márványaulájában lehetett átvenni, ami felveti a kérdést, mit keres egy alkotóművészeti ág ezen a helyen? Bízom benne, hogy lesz még egyszer Magyarországon olyan erős az építész lobbi, hogy saját minisztériumot járjon ki magának, mint a régi szép ország-építő időkben.

 

A rövid kitérő után nézzük inkább, kikre esett idén a választás. A névsor elég vegyes, van köztük fiatal, hazai körülmények között akár még sztárépítésznek is nevezhető megkérdőjelezhetetlen tehetség, apja nyomdokain járó tervező-kutató-tanár, a köz számára ismeretlen, lelkiismeretes Makovecz-tanítvány, építészeti grafika oktató és építészettörténész is. A rövid definíciók látszólag ellentmondásban vannak az Ybl-díj kritériumával – a díj kiemelkedő egyéni építészeti alkotó tevékenység elismeréséül adományozható – de a hazai, szinte halott építész szakmában nehéz kemény praxisban megedződött, kiemelkedő alkotókat találni.

A fenti állítás alól Ferencz Marcel talán az egyetlen igazi kivétel. Fiatal építészeti kora ellenére tervez, oktat, volt Velencei Biennálé-kurátor is. Saját formakincse van, ami a mai fiatalok közül rajta kívül nagyon kevesekről mondható el. Munkái mögött tetten érhető a művelt, kritikus szellem, amihez ihlet, eredetiség és komoly szakmai tudás is társul.

 

Bachmann Bálint Bachmann Zoltán fia, így szinte magától értetődően a pécsi építészképzés egyik meghatározó alakja, speciális építész szakterületek kutatója, a tavalyi Velencei Biennálén szintén kurátor volt. Legismertebb, édesapjával és többekkel közösen jegyzett terve a Pécsi Tudományegyetem új innovációs és kutatóközpontja.


Kravár Ágnes a Makovecz mester fémjelezte Makona irodában dolgozott sokáig, majd egy társával saját irodát nyitott. Makovecz Imre szemléletét és iskoláját képviseli a munkáival, e sorok írójának is volt szerencséje nála dolgozni és tanulni. Az organikus iskola sajátos szempontrendszere alapján.nagy figyelemmel és szeretettel hozta létre munkáit.


Molnár Csaba a BME rajzi és formaismereti tanszékének egyetemi docense, a díjat elsősorban a grafikai oktatásért és a fertődi Esterházy-kastély külső udvari homlokzatának teljes rekonstrukciójáért, felújításáért ítélték oda neki.

Sisa Béla építésztörténész, nyugalmazott építész, a díjat többek között „a népi építészet értékeinek megőrzéséért, fennmaradásáért végzett sok évtizedes áldozatos munkájáért” kapta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.