C.E.T.: Magyarul Bálna

Budapest gazdagabb lett egy európai színvonalú építészeti alkotással, de maradtak kérdések.

Őrfi József
2013. 11. 13. 9:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vörösmarty tér, Váci utca, Vásárcsarnok, Bálna, ezek mostantól összetartoznak – sorolja a megnyílt épület alagsori szintjén lévő régiség- és apátsági italbolt tulajdonosa. 50 buszt befogadni képes parkoló van oldalt, ide szervezik a turistákat, tavasztól hajókkal is hozzák majd őket. Hétvégenként gyermekprogramok vannak, be fog ez indulni, bizakodik. Miközben hallgatom, és persze drukkolok neki, azért mocorog bennem a kétely, vajon hogyan fog működni ez a színvonalas épület kis hazánkban. A nyitásra kihelyezett, túlzásba vitt fehér lufifelhőtől alig látok, csak azért tudom, hogy szép terek vannak a fejem felett, mert korábban jártam itt. Nem erőltetem a témát, végigmegyek az utazóbőrönd-árus, a kézműves sörök, a bigyóbolt és az egyelőre üres helyiségek előtt, majd kimegyek az egyelőre félreértett plázának tűnő épületből. A fejrésznél jöttem be, dél felől, ahol – stílszerűen – a Jónás névre hallgató söröző is található, de a vonakodó prófétával ellentétben az ellentétes oldali nyíláson távoztam. Az épület megközelítése persze fordítva könnyebb lett volna, mert a Soroksári úton sétálva jócskán túl kell menni a házon, mire zebrát talál az ember, de kíváncsi voltam, hogyan működik a forma most, hogy megnyílt a ház a tömegek előtt.

 

Nos, ahogy említettem, a megközelítés eme módja nehézkes volt, a belül egy folyosós háznak pedig tök mindegy, melyik végén érkezel. Aki észak felől jön, az menjen be onnan, aztán ne magyarázzon sokat a nagyítás szerepéről az építészetben. Nem tudni, a tervező végiggondolta-e, hogy a partra vetett halforma feje miért dél felé van, azaz miért itt jelölte ki a fő hangsúlyt, ahogy azt sem, hogy milyen funkciókra tervezték az eredeti koncepciót. Annyi biztos, hogy a megépült forma kívülről jól hozza a vízzel, hullámmal, hallal-bálnával való asszociációt, érezhető, hogy a folyékony Dunához valahogy köze van. Érteni persze nem lehet, de felkelti az érdeklődést. Mégsem biztos, hogy ez önmagában elég lesz a későbbi sikerhez.

 

A megépült és végre átadott koncepciót ugyanis Budapest Eiffel tornyának nevezni erős túlzás. Ez a ház nem több és nem kevesebb, mint egy formailag attraktív üvegfedés a két Közraktár épület között lévő passzázs felett. Hasonló esztétikai és műszaki színvonalú épületekkel tele a padlás világszerte, csak ezért valószínűleg nem fog idejönni egyetlen turista sem. Már csak léptéke miatt sem lehet Budapest szimbóluma – nem is feltűnő – és éppen ez lehet a boltos által emlegetett, tervezett hasznosítás bökkenője. Az idegenforgalmat kiszolgáló kereskedelem, kulturális programokkal kiegészítve elsőre életképes döntésnek hangzik, mégsem garantált a siker. A fenti funkciót inkább tudnám elképzelni a nemsokára elkészülő Várkert Bazárban, ami tökéletes hely lesz a budapesti turizmus Mekkájának számító királyi palota bejárataként. A Közgáz főépülete mögötti Duna-part szakasz lélektanilag egyelőre kiesik a városból (Milleniumváros ide vagy oda) és erős kérdés, hogy ezen változtathat-e egy tetszetős és szokatlan forma. Turisták helyett elsősorban minket, városlakókat kellene idecsábítani ételekkel-italokkal, könnyed kikapcsolódási lehetőséggel. C.E.T. néven, Duna-parti kötetlen kulthelyként talán lehetne benne fantázia, és a turista is átjönne a Kazinczy utcából, hogy megnézze, milyen az, amikor Közép-Európa valóban menő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.