Megérintett a milánói világkiállítás magyar pavilonjának tervezésére kiírt pályázat. Egy korábbi bejegyzésben összefoglaltam tizenegy szempontot, amit a pályázókon indulóknak meglátásom szerint érdemes volt szem előtt tartania. A lista némi kritikát is tartalmazott a kiírással kapcsolatban, volt ugyanis egy rész, ami különösen kilógott a szokványos pályázati kiírások közül. Az eredményeket látva úgy tűnik, a pályázók nagy része és a zsűri ezt a részt egyszerűen figyelmen kívül hagyták, így a probléma megszűnt. Ezt a kis túlzást leszámítva a kiírás szövege, és egyáltalán az, hogy Magyarország megjelenik a világkiállításon, kimondottan szimpatikus volt, így magam is gondolkoztam egy sort azon, milyen pavilon kellene oda. Az építési telek igen keskeny és hosszú alakú, ami miatt a „Koronája ama földnek, melyet a Duna szel ketté” kitételt formailag nehezen tudtam feloldani. Végül nem volt jó ötletem, amik pedig egy-egy pillanat hevében eszembe jutottak, azok nem állták ki az „alszom rá egyet” próbáját, így nem adtam be pályázatot. De most úgy tűnik, hogy nem is baj. A pályázati kiírásban szereplő ígéretnek megfelelően ma megjelent az a honlap, amin a zsűri által első körben kiválasztott 15 legjobb pályamunka elérhető. Nagyon kíváncsian vártam, milyen színvonalú munkákat adtak be, és ezek közül miket választ ki a zsűri. A honlapon közzétett, eltérő színvonalú munkák között – kritikusi szemmel nézve – van egy munka, ami nekem kifejezetten tetszik, annyira, hogy elkezdtem drukkolni neki. Szerintem mindent fontosat tartalmaz, amit abban a közegben egy pavilon épülettel Magyarországról érdemes és el lehet mondani.
A tervekre lehet szavazni, én is megtettem, bár voltak kisebb problémák az oldal elérhetőségével (a hírekben megjelent www.expomilano2015.hu webcímről átirányít a rendszer egy másikra). A szavazásnál érdemes figyelembe venni, hogy egy ilyen épületnek abban a hihetetlen intenzív közegben, amit egy világkiállítás jelent, egy pillantással befoghatónak és érthetőnek kell lennie. Egymás hegyén-hátán rengeteg furcsa épület lesz ott, ezek között látszani szerintem csak egyszerűséggel és őszinteséggel lehet. A legjobb 15 közül több terv nem felel meg ennek a szempontnak, nem egy ráadásul nehezen értelmezhető. A másik amire figyeljünk, mielőtt szavazunk: a világkiállítás mottója, „Táplálni a Földet, energiát adni az Életnek” szoros kapcsolatban kell legyen a pavilon üzenetével ahhoz, hogy a koncepció nemzetközi megmérettetésben is sikeres, vagy elismert legyen. Ezeknek a szempontoknak, ahogy a kiírásban szereplő könnyű megépíthetőségnek, szétszerelhetőségnek – az építészeti minőséget is figyelembe véve – meglátásom szerint az egyik munka messzemenően megfelel, és érzésem szerint az sem kizárt, hogy a pályázó olvasta előző bejegyzésemet a témával kapcsolatban De nem lövöm le a poént, a tervekre itt lehet szavazni. A beérkezett szavazatokat a zsűri figyelembe veszi a legjobb tervek kiválasztásakor.
A pályázat ötletpályázat, ami nem azt jelenti, hogy a nyertes mű egy az egyben megvalósul, hanem azt, hogy a végső terv megformálásánál alapul lehet majd venni. A szavazás január közepéig tart, utána beszámolok az eredményről és elárulom azt is, nekem melyik tetszett olyan nagyon, hogy még azt sem bánom, hogy nekem nem sikerült indulnom.