Nemrég feltettem egy kérdést: felépíthetem a saját házamat? A cikkben leírtam házunk engedélyeztetésének elhúzódó, de pozitív kicsengésű történetét – a tavalyi történet már az új jogszabályi környezetben zajlott. Végkicsengésként úgy fogalmaztam, bonyolultabb, de megengedőbb lett az eljárás. De mi a helyzet a kivitelezéssel? Bevezették az elektronikus építési naplót, amibe betekintési joga van minden érintett hatóságnak. A naplót az építtető, a kivitelező, a felelős műszaki vezető és a műszaki ellenőr látja el bejegyzésekkel, ez eddig sem volt másként, azonban a régi, papíralapú iratot leginkább csak akkor ellenőrizték, ha valamelyik hatóság kiszállt az építkezés helyszínére. Akkor aztán futottak a telek végében lévő kukoricaföldre a feketén foglalkoztatott romániai vendégmunkások, nehogy elkapják őket. A beépített szerkezetek megfelelőségét ritkán vizsgálta bárki is, na meg a helyszínre kiérő ellenőr sem egy szent, mindenki pénzből él, ugye. Így azért volt terep az ügyeskedésre, a nem túlzottan körülhatárolt rendszerben mindenki megtalálta a maga számítását. A magyar kreatív ember, mindig talál kibúvót a szabályok alól, szoktuk mondani, ennek a viselkedési kultúrának az építőipar az igazi melegágya.
Most azonban megváltozik a helyzet, ha akarjuk, ha nem. A világon először Magyarország tavaly október 1-jével bevezette az elektronikus építési naplót. Az interneten keresztül az építkezés messziről is ellenőrizhető. Az összetett nyilvántartási rendszerben megtalálható az építési tervdokumentáció is, nem kell kiszállni a helyszínre, hogy a kötelezően naponta feltöltött adatok alapján ellenőrizhető legyen az építkezés.
Nem arról szeretnék most írni, hogy ez jó lesz-e, vagy sem. Minket (családomat) azért érdekelt a dolog, mert éppen annyi pénzt tudtunk félretenni a házunk bővítéséhez, amennyibe nagyjából a szükséges építőanyagok kerülnek majd. Én elég speciális helyzetben vagyok, építész diplomával, szakmunkás végzettséggel, és némi építési gyakorlattal. A házunk szerkezetépítéséhez szükséges gyakorlattal például szerintem rendelkezem. Ez persze jogilag nem releváns, de mégis úgy terveztünk, a megvásárolt építőanyagokból én állítom majd össze a házunk faszerkezetét. Ehhez szükséges segítségnek építész barátaimat hívtam volna, akikkel korábban többször is együtt dolgoztunk nyári építőtáborokban, mondhatni, összeszokott a csapat. Az épületet természetesen az engedélynek megfelelően szeretném felépíteni, maga az önerőből történő építés az, amiről előre láttam, hogy nehezen lesz megvalósítható szabályos keretek között. Nem bíztam a véletlenre, és konzultáltam hozzáértővel.
Itt vannak a vonatkozó jogszabályi részletek:
1997. évi LXXVIII. törvény (Étv.) 39. § (6 bekezdés): „Aki vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult, de a tevékenység jellegének megfelelő szakképesítéssel rendelkezik, kormányrendeletben meghatározott építőipari kivitelezési tevékenységet csak saját vagy a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény szerinti hozzátartozó céljára végezhet.”
191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet (Épkiv.) 13. § (1) bekezdés: „Az építési munkaterületen végzett építési-szerelési munkát – a (8) bekezdésben foglaltak kivételével – felelős műszaki vezető irányítja.”
Épkiv. 16. § (1) bekezdés: „Kötelező építési műszaki ellenőrt megbízni a külön jogszabály szerint építési engedélyhez kötött építési tevékenység esetén, ha az építőipari kivitelezési tevékenységet több fővállalkozó kivitelező végzi.”
Az egyeztetés során megtudtam, hogy ezek értelmében én építészként (azaz megfelelő szakképesítéssel rendelkezve) elvileg végezhetem a saját házam kivitelezését. (Mindettől függetlenül, megfelelő gyakorlattal kérhetem a felelős műszaki vezetői névjegyzékbe való felvételt is, így egészen jól jöhetek ki a dologból.) De mielőtt túlzottan lelkes lehettem volna, jött a feketeleves: bár elvileg végezhetem a kivitelezést, amire azonban nincs szakmai képesítésem, arra azért vállalkozó(ka)t kell megbíznom. Ha többen vannak, kell a műszaki ellenőr is, ha egy fővállalkozó van, akkor meg az lesz drágább. Az építész diploma természetesen nem egyenértékű minden szakmai képesítéssel, így konkrétan arra, hogy én magam fogjam meg egyik kezemmel az oszlopot-gerendát, a másikkal a láncfűrészt, miközben biztonsági állványt ácsolok magam alá, jogilag nincsen lehetőség, hiába van fapadlózó képesítésem. Így szerződnöm kell majd vállalkozóval, vagy vállalkozókkal, ami mindenképpen többletköltséget jelent ahhoz képest, hogy magam építkezek a barátaimmal. Nyilván nem én akartam mindent végezni, csak a nagyját, ami az igazán drága – esetünkben a kőműves- és az ácsmunkát. Most annak próbálok utánajárni, hogy jövök ki olcsóbban: ha ezeket (meg a többit) külön szakiparosokkal végeztetem el és műszaki ellenőrt is fizetek, vagy ha saját cégemmel szerződök le fővállalkozóként, és vállalom az ezzel járó adminisztrációt.