Kiírták a nemzetközi tervpályázatot

Továbbra is vitatják a szakértők a Városligetbe telepített múzeumok szükségességét.

Őrfi József
2014. 03. 02. 14:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiírás nem fogadta el a Városliget+ tanulmány javaslatát a Városliget tehermentesítésére. A neves építészekből, várostervezőkből és tájépítészekből álló csoport új épületeket csak a Dózsa György út mentén javasolt, a liget területén új épületet egyáltalán nem tartottak elfogadhatónak. A javaslatukban a régi, funkcióját vesztett épületeket is elbontották volna, hogy ezzel is növeljék a Városliget zöldfelületét. A csoport tiszteletben tartotta Baán László múzeumnegyedre vonatkozó javaslatában azt az elképzelést, mely szerint a Szépművészeti–Műcsarnok tengely folytatásában elhelyezett múzeumsor segítségével a régi és új alkotások egy helyen lesznek megtekinthetők.

A napokban kiírt pályázati kiírás a Városliget zöldfelületi egységének megtartására és fejlesztésére vonatkozó javaslatokat nem vette figyelembe. A számos kritika ellenére nem lesz kevesebb múzeum sem, csak a részleteken változtattak a korábbi, az épületek elhelyezésére kiírt ötletpályázat győztes elképzeléséhez képest. Így a Dózsa György úti helyszínről áttették az Új Nemzeti Galériát és a Ludwig Múzeumot a Petőfi Csarnok mögé (a csarnok bontásra kerül), a Néprajzi Múzeum pedig a  Kós Károly sétány–Hermina út sarokról átkerült a Dózsa György útra, az új FotóMúzeum Budapest és a Magyar Építészeti Múzeum mellé. Ezzel a tematikusan egymásra épülő, Dózsa György út menti múzeumsor gondolata is elveszett, hiszen a Nemzeti Galéria és a Ludwig Múzeum a ligeten belül a lehető legmesszebb került a Szépművészetitől és a Műcsarnoktól.


„Kérdés, hogy az Új Nemzeti Galéria PeCsa mögötti területre helyezése mennyire méltó hely a nemzeti közgyűjteménynek a budai Vár után. Továbbá kérdés, hogy mennyire méltó egy Néprajzi Múzeum az Ajtósi–Dózsa sarkon? A két legnagyobb gyűjteményt sikerült a parkban a turisztikai fősodortól a legtávolabb helyezni. Közben a rossz helyszínválasztások mellett megmaradt a projektben a túlzott lépték és a fenntarthatatlanság. A program hirtelen leolvadt 70 milliárdra a 150-ről, nincs szó a park és épületek együtt tervezéséről, az alternatív helyszínekről, a Vágány utca autópálya-levezető és P+R szerepéről, a szomszéd kerületi kapcsolatokról, nincs szó a Kós Károly sétány lezárásáról. Adottságként kezeli a kiírás a bejövő autópálya-forgalmat, amit a későbbiekben esetleg meg lehet vizsgálni, hogy csökkenthető-e A Közlekedési Múzeum itteni bővítése továbbra is benne van a tervekben. Az elképzelés berakja a liget közepére a Zene Házát, ami – mivel csak úgy kinőni a földből nem fog, és később is meg kell valahogy közelíteni – egyértelműen a zöldfelületek kárára válik. Eközben a Vajdahunyad vára és az Olof Palme Ház fehér folt marad.”
– fogalmazott kérdésünkre elküldött válaszában Bardóczi Sándor tájépítész, a Városliget+ szakértői csoport tagja, akitől azt szerettük volna megtudni, mennyire elégedettek a pályázati kiírás szakmaiságával. „A jobbító kísérletünk a kiírás véglegesítésével megbukott, de mi bármikor készen állunk ismét felvenni a tárgyalási pozíciót azoknak a javaslatoknak a mentén, amit most lefektettünk. A Városliget rehabilitációjára szükség van, de annak közparknak kell maradnia. A projektiroda elképzelései ezt a státuszát teljesen vagy részlegesen megszüntetik, a terhelését pedig megengedhetetlen mértékben növelik. Ezért ez jelenleg egy vesztes–vesztes szituáció” – mondta Bardóczi.

A Városliget új múzeumépületeinek ötlete Baán Lászlótól, a Szépművészeti Múzeum igazgatójától származik, az elképzelést felkarolta a kormány. Az érintett szakmák képviselői az eddigiek során rendre jelezték, hogy a fontos döntések előtt vagy nem kérték ki a véleményüket, vagy nem fogadták meg javaslataikat. Az önkéntes alapon elkészített Városliget+ tanulmány volt az eddigi utolsó szakmai kísérlet a Városliget beépítésének megállítására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.