A kaposvári Vámosi Flórián, testvérével és édesapjával készítette el azokat az eszközöket, amelyeket egy meteorológiai ballonba zárt szondába tettek. – A meteorológiai ballonba a gázt egy zalalövői vállalkozó biztosította, a projektet részben a Vega Csillagászati Egyesület finanszírozta, a rádiós követést és a ballont Hegyi Norbert, a győri egyetem tanára biztosította – sorolta a kaposvári asztrofotós. Hozzátette: a ballonban egy hőmérséklet- és légnyomásmérő mellett mozgásadatokat is rögzítő kamerák, valamint egy sugárzást mérő, Geiger–Müller-számláló kapott helyett.
Meteorológiai ballon segítségével tettek érdekes felfedezést
A világűrbe, 27 kilométer magasba bocsátottak egy meteorológiai ballont a Vega Csillagászati Egyesület tagjai Őrimagyarósdról. A kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium egykori tanulója Vámosi Flórián volt a projekt egyik megvalósítója. A Somogy megyei hírportálnak elmondta, hogy a kísérlet sikerrel, a szonda megtalálásával zárult.

Megjegyezte: a ballon 27 kilométer magasba emelkedett, a táborlakók pedig útját a kidurranás utáni pillanatokig távcsővel követték, videózták, fotózták.

A szonda az őrimagyarósdi felbocsátás helyszínétől 40 kilométerre pottyant le, Padár mellett egy erdei út szélén egy fa ágaira akadva. – A mostani kísérletből kiderült, hogy a Földhöz képest a gamma és béta sugárzás tizenhatszorosa volt abban a magasságban, ahol az utasszállító gépek közlekednek, ennek nincs egészségügyi kockázat az ember számára pár órás repülés alatt, de az elektronikákban tehet kárt – sorolta Vámosi Flórián. Azt vizsgálják, hogy ezek a sugarak milyen eredetűek, hogyan alakulnak ki.
Már tervezik a következő kísérletet, ahol eggyel több kamerát és több specifikus sugárzásmérő eszközt fognak bevetni.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en