A fiatalok többsége – 62 százalékuk – évente legfeljebb egyszer fordul orvoshoz. Az adatok azt mutatják, hogy az alapfokú végzettségűek évente többször kérnek egészségügyi ellátást, mint a diplomások vagy a középfokú végzettségűek. Magyarországon kívül a franciáknál és a belgáknál magas a gyakori orvoshozfordulók aránya.
A felmérés szerint a felnőtt magyar lakosság közel fele – 47 százaléka – szed rendszeresen valamilyen gyógyszert, ami magasabb az európai országok 40 százalékos átlagánál. Ez az arány a nőknél 52 százalék, az idős, 60 év felettieknél 82 százalék, az alapfokú végzettségűeknél pedig 50 százalék. A 24 vizsgált ország összehasonlításában Magyarország a harmadik helyet foglalja el a franciák (56 százalék) és a belgák (47 százalék) után a rendszeres gyógyszerszedés rangsorában. Az osztrákok, a görögök és a lengyelek a sereghajtók e tekintetben. A kutatásból kiderül az is, hogy a megkérdezettek mintegy 12 százaléka az elmúlt 5 évben alkalmanként, de használt olyan gyógyszert, amelyet az orvos nem neki, hanem másnak, például családtagnak, rokonnak, vagy ismerősnek írt fel.
A felnőtt magyar lakosság mintegy fele szed rendszeresen valamilyen tablettát, vagy használ orvos által felírt gyógyszert, ami az európai országokban tapasztalható átlaghoz képest nagyon magas arány. A huszonnégy vizsgált ország közül nálunk vannak a legtöbben, akik évente több mint tíz alkalommal jártak orvosnál – derül ki a TÁRKI 2005-ben végzett Európai Társadalmak Összehasonlító Vizsgálatából.
A magyar részvétellel történő nemzetközi ESS kutatás 23 európai ország lakosainak egészségügyi helyzetét is vizsgálta, külön hangsúlyt fektetve az orvosságokra és az orvos-beteg kapcsolatokra. Az adatok azt mutatják, hogy a felnőtt magyar lakosság csaknem fele szed rendszeresen valamilyen tablettát, vagy használ orvos által felírt gyógyszert (47%). A nők ( 52%), az idős, 60 év feletti lakosok (82%) és az alapfokú végzettségűek (50%) azok, akikre leginkább jellemző a rendszeres gyógyszerszedés, ami regionálisan nem mutat lényegi különbséget.
A felnőtt magyar lakosság mintegy 12%-a az elmúlt 5 évben alkalmanként, de használt olyan gyógyszert, amelyet az orvos másnak írt fel: családtag, rokon, ismerős részére. A rendszeresen gyógyszert szedő magyarok aránya jóval meghaéadja az európai országokban tapasztalható átlagot (40%). A 24 ország összehasonlításában Magyarország a harmadik helyet foglalja el a franciák (56%) és a belgák (47%) után a rendszeres gyógyszerszedés rangsorában. Az osztrákok, a görögök és a lengyelek a sereghajtók, náluk mindössze a lakosság fele szed állandóan gyógyszert.
A felnőtt magyar lakosság 16%-a az elmúlt 12 hónapban egyszer sem járt orvosnál, ellenben minden negyedik ember több, mint tízszer volt orvosnál egy év alatt. Minden harmadik kérdezett egyszer volt a 12 hónap alatt orvosnál és ez az arány takarja a többséget. Ennél többször, 3-5 alkalommal volt minden ötödik és 6-10 alkalommal minden tizedik felnőtt lakosunk tavaly orvosnál. A férfi lakosok felülreprezentáltak azok körében, akik egyáltalán nem jártak orvosnál az elmúlt időszakban (24%), míg a nőkről elmondható, hogy az átlagosnál többen vannak, akik évi több, mint tíz alkalommal fordulnak szakorvoshoz, háziorvoshoz (26%). Ez a magas szám elsősorban az időseket jelenti, akik közül 46%-nyian átlagosan minden hónapban egyszer orvosi segítségre szorulnak. A fiatalok többsége évente legfeljebb egyszer fordul orvoshoz (62%). Adataink azt mutatják, hogy az alapfokú végzettségű lakosok évente többször keresnek fel orvost, mint a diplomások vagy a középfokú végzettségűek.
A nemzetközi porondon a 24 ország közül nálunk járnak évente több, mint tízszer orvosnál. A sorrendben a dobogón, de messze leszakadva, ismét a franciák és a belgák követnek minket, akik körében szintén magas a gyakori orvosi segítségre szorulók aránya, de azt is láthatjuk, hogy a finnek, akiknél sok volt a rendszeres gyógyszerszedő, jelenleg az országok között az utolsó helyen állnak, tehát náluk a legalacsonyabb azok száma, akik az elmúlt évben 10-nél több alkalommal jártak orvosnál.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet