A Mária-kép másolata is könnyezett

A török kiűzése után hálából Mária-képet festettek Pócson. Könnyezni kezdett, majd miután Bécsbe vitték, a másolat is könnyeket hullajtott. 315 éve kezdődött az évszázadokon át tartó csodás eseménysorozat hazánk legnépszerűbb kegyhelyén.

2011. 11. 04. 13:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai kor embere hajlamos a csodákra legyinteni, a véletlennek vagy a szerencsének betudni, esetleg gondolatban a bibliai Jézus történeteihez társítani. Pedig csodás események nálunk is történtek, s olyan is volt, amely egy adott helyszínen többször is megismétlődött. Ilyen a máriapócsi templom Mária-képének fizikai okokkal magyarázhatatlan elváltozása: három különböző évszázadban is könnyek jelentek meg a Szűzanya arcán – először éppen 315 éve, nem is akármilyen körülmények között.

Könnyek a raktárban

Egy parányi, már az Árpád-korban is létezett szabolcsi faluban, Pócson görög katolikus, ruszin fatemplom állt a XVII. században, s hálából a török igából való szabadulásért a helyi Csibi Lajos és Papp István festő elkészítette az Istenszülő képét. Az akkori egri prépost a történésekről szóló, hiteles beszámolójában töredelmesen bevallja, a templomot a folyamatos háborúskodások miatt főként a lakosság ingóságainak tárolására is használták, s nem annyira szertartásokra, 1696. november 4-én, egy vasárnapi istentiszteleten a kép könnyeket kezdett hullatni, és ez nem is maradt abba.

A történést egy 50 év körüli gazda, Eőry Mihály látta meg először, és mind, aki a szertartáson ott volt, esküvel támasztotta alá, hogy tanúja volt a jelenségnek. A képbeli Szűz Mária könnyezése öt héten át, december 8-áig, más források szerint „megállás nélkül 14 napon át” tartott. A faluban állomásozó katonák szintén „aláírták” a csodás jelenséget. Akkor még nem tudhatták, hogy még csak most kezdődik minden.

Pettes András prépost írása nem felejt el szót említeni arról, hogy ki mindenki látta és vitte hírét a könnyező Máriának, külön kiemelte, hogy a Mária-tiszteletet elutasító protestáns nemesség is látogatta a festményt. „Katholikusok és nem katholikusok természetfölöttinek ismerték el” – részletezi a mariapocskegyhely.hu-n és Barna Gábor: Búcsújáró kegyhelyek Magyarországon című könyvében teljes egészében hozzáférhető forrás. Később császári-királyi őrséget helyeztek a templomba a gyorsan népszerűvé váló kép védelmére, sőt, a megannyi csodás megtérés, gyógyulás híréről értesülve maga I. Lipót császár vitette Bécsbe a festményt, ahol 1697-től máig látogatható a Stephansdomban. És még mindig nincs vége.

A másik kép is könnyezett

A pócsiak ugyanis teljes joggal zúgolódni kezdtek, visszakövetelve a Mária-ikont. Ekkor „dobta be” magát Telekessy István akkori egri püspök, és 1707-re az eredetivel azonos kinézetű képet készíttetett (ekkor Bécsben már négy éve kiadták róla az első könyvet). Nyolc évre rá három napon át megint könnyezett a pócsi Mária! 1731-ben nagyszabású építkezésbe kezdtek a falucskában, és 18 év megfeszített munkájával létrejött a ma is álló kegytemplom a bazilita kolostorral – a szerzetesek 220 éven át gondozták a kegyhelyt, a kommunisták 1950-es fellépéséig. A harmadik, szintén háromnapos csodás könnyezést 1905-ben jegyezték fel. A könnyezésekről készült részletes leírás olvasható a zarándokhely fent említett honlapján.

A Mária nevét befogadó Pócs (Máriapócs) ma a legkeresettebb hazai zarándokhely – tízezrek járják évente –, ahol rendszeresen történnek tényleges gyógyulások. Ezek egyike egy köszvényes betegé volt, méhkast ajánlott volna felépülése esetén Máriának, de hiába vonta vissza a felajánlását, méhei beszöktek a templom északi falhasadékába, és ott is maradtak.

Máriapócsra 1991-ben II. János Pál pápa első Magyarországi látogatásakor zarándokolt el. Két évvel később a települést várossá nyilvánították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.