Az első cserkész nyomába eredtek

Megalakulásának századik évfordulójára készül a Magyar Cserkészszövetség.

2011. 11. 09. 19:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre ünnepli megalakulásának 100. évfordulóját a magyarországi cserkészmozgalom. A Táborkereszt, a szövetség katolikus közössége a készülődés keretei között harmadik éve látogatja a hőskor nagyjainak tevékenységi helyét, így volt ez a napokban „az első magyar cserkész”, Králik László esetében is.


A katolikusok első „turnusa” november 5-én ment Nagybecskerekbe, ahol Králik az egykori piarista főgimnázium tanáraként magyarra fordította a cserkészmozgalom megalapítójának, Robert Stephenson Smith Baden-Powell Gilwell Scouting for Boys (Cserkészet fiúknak) című könyvét. Azt hihetnénk, egy könyv lefordítása nem kavar nagy port – tévedés! Az eredeti könyv megjelenése után két évvel megjelent fordítást először a Nagybecskereki Községi Főgimnázium 1909/1910. évi értesítője közölte le, ennek hatására pedig már abban az évben sorra alakultak a cserkészcsapatok, mígnem 1912. december 28-án a budapesti Kálvin téri református templomban megalakult a Magyar Cserkészszövetség. Králik László tehát elvetette a magot, a szárba szökkenő növény pedig erős fává cseperedett. Nem úgy Králik emlékezete; a tanárt, a mozgalom hazai elindítóját a két világháború közötti időszakban lassan el is felejtették…


1950-ben a kommunisták széjjelszórták a teljes mozgalmat, s majd' 50 év kellett hozzá, míg személyére rátalált az emlékezet: '98 decemberében, a Magyar Cserkészszövetség megalakulásának 85., a cserkészet újraindulásának 10. évfordulóján Budapesten tartott ünnepségen idézték őt vissza először, majd 2002. augusztus 20-án Nagybecskereken, a gimnáziumhoz tartozó templomban emléktáblát avattak a magyar cserkészet „apostolának” tiszteletére. Ezt az emléktáblát koszorúzta meg a cserkészvezetők csoportja november 5-én.


A Táborkereszt küldöttsége Muzslyára is ellátogatott, ahol a résztvevők találkoztak a Vajdasági Magyar Cserkészszövetség vezetőivel – Kalapis Sztoján és Varga Zoltán atyákkal. A programfolyam ezzel nem ért véget: a Nepomuki Szent János tiszteletére szentelt székesegyházban szentmisén vettek részt a cserkészek, és megkoszorúzták Nagybecskerek talán legismertebb szülöttének, Lázár Vilmos aradi vértanúnak a székesegyházban elhelyezett emléktábláját. Budapest felé kis kitérővel a közeli Elemér településen Arad másik vértanújának, Kiss Ernőnek az emléktáblájánál is elhelyeztek koszorút.


A Táborkereszt nagybecskereki zarándoklata november 9-én a csapatfenntartó cserkész lelkipásztorok csoportjának útjával folytatódott, ugyanezt az utat járva végig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.