Margarinos zsemle, vagy még az se

A gyerekek ötven százaléka egyáltalán nem reggelizik otthon, de akik mégis, azok többsége is leginkább csak margarinos zsemlét kap olcsó felvágottal.

2011. 11. 17. 17:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Medián közvélemény-kutató cég által 500 fő kikérdezésével készült felmérést a Nestlé finanszírozta. Nem nehéz kitalálni, hogy a többek között különböző gabonapelyheket és müzliket gyártó nemzetközi cég miért is igyekszik ráirányítani a közfigyelmet az egészséges táplálkozás, azon belül is a gyerekek helyes reggeliztetésének fontosságára. Az persze, hogy nyilvánvaló az üzleti érdek és a kutatás témája közötti összefüggés, nem feltétlenül hitelteleníti azt, hiszen történesen a milliárdos üzletág érdeke megegyezik a táplálkozástudomány szempontjaival.

A legkövérebbek a magyar nők

A felmérésből kiderült, hogy a szülők negyvenhét százaléka nem ragaszkodik ahhoz, hogy a gyerek óvoda vagy iskola előtt reggelizzen. Az ilyen szülők ötvenkét százaléka a reggeli sietségre hivatkozik, negyvenhat százalékuk pedig úgy gondolkodik, hogy majd az óvodában, iskolában úgyis kap a gyerek tízórait. Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke szerint ugyanakkor a gyerek számára elengedhetetlen az ébredést követő étkezés, mivel a vacsora óta ekkorra eltelt tizenkét-tizennégy óra alatt a szervezet energiaszintje drasztikusan lecsökken. A reggeli hiánya így jelentősen befolyásolja a gyerek teljesítményét a tanórákon.

A Medián felmérése szerint a gyerekek által reggelente leggyakrabban elfogyasztott étel a fehér kenyér felvágottal, amihez nem esznek paradicsomot, paprikát sem. Általában megkenik az ilyen kenyeret vajjal vagy margarinnal, holott akár ezek nélkül is élvezhető lenne a szendvics, és amúgy is éppen elég zsiradékot fogyasztanak el napközben. Részben a túlságosan magas zsiradékbevitellel magyarázható ugyanis, hogy egy másik felmérés szerint a magyar gyerekek közül minden ötödik, a felnőttek közül minden második túlsúlyos, nem beszélve arról a megdöbbentő adatról, hogy Európában a magyar nők küzdenek a legtöbb túlsúllyal – mondotta érdeklődésünkre a dietetikus szakember, hozzátéve, hogy mindebben a rossz táplálkozás mellett az egészségtudatos életmód hiánya a fő ok.

Rossz beidegződések

Aránylag kevesen, zömmel az iskolázott rétegek ismerik az egészséges táplálkozás alapelveit. A közoktatás tanrendjében sajnálatos módon nem szerepelnek ilyen ismeretek, sőt még azok sem feltétlenül vannak tisztában velük, akik például a közétkeztetésben dolgoznak. Bár e felmérés a reggeliről szólt, nem lehet eltekinteni attól a ténytől sem, hogy az, amit általában az iskolai büfék és menzák kínálnak a gyerekeknek, a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető színvonalas és egészséges étkeztetésnek. Ennek oka sokrétű, és nem is lehet általánosítani. A minőség hiánya nem azzal magyarázható, hogy túl olcsón kell ételt készíteni a gyerekeknek, hiszen számos ellenpélda bizonyítja, hogy olcsón is lehet egészséges ételt előállítani, és drágán is lehet egészségtelent, rossz ízűt. Itt sokkal inkább szakmai hozzá nem értésről, illetve a „begyepesedett gondolkodásmódról”, rossz beidegződésekről kell beszélni. Ezért van az – véli a szakember –, hogy a közétkeztetésben a szükséges sómennyiség három-négyszeresét, és túl sok zsiradékot, fehér lisztet és cukrot használnak fel.

Ezen persze nehéz változtatni, talán a most formálódó, a közétkeztetésről szóló új ajánlás hozzájárulhat a szemléletváltáshoz is. De addig is legalább arra, amire van módja a szülőnek hatni, így a reggelire és vacsorára figyeljünk jobban oda – figyelmeztet a szakember.

Az ideális reggeli

Vajon a dietetikus szerint mi lenne a gyerekek számára az ideális reggeli? Az első és legfontosabb, hogy egyáltalán otthon kapjon reggelit a gyerek. A helyes reggeli étkezés alapja a teljes értékű gabona, ami lehet gabonapehely vagy teljes kiőrlésű pékáru. Fontos ugyanis az emésztést segítő rostanyag bevitele, amit a gabonák mellett zöldségekkel és gyümölcsökkel is lehet biztosítani. A reggelit igyekezni kell minél változatosabban, minél finomabbra elkészíteni, hogy a gyereknek legyen kedve megenni. Továbbá fontos a reggeli folyadékbevitel, ami lehet tea, tej, kakaó, joghurt vagy gyümölcslé is – teszi hozzá a szakember.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.