Ritkaság a kalapács alatt

Kalapács alá kerül Londonban az Újtestamentum Újvilágban nyomtatott első angol nyelvű sorozatának egy ritka példánya.

WA
2011. 11. 11. 16:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bloomsbury aukciósház szerint az 1777-es kiadás értéke százezer font körül lehet a november 29-i liciten. Az eladó kiléte nem ismert.

Az Újtestamentumot Robert Aitken, egy Philadelphiában letelepedett skót férfi adta ki azután, hogy a brit hatóságok visszatartották a bibliaszállítmányokat, mert a gyarmatok 1776-ban kikiáltották függetlenségüket. Noha Aitken 1778-ban, 1779-ben és 1781-ben is megjelentette az Újszövetséget, „ez az első, és magától értetődően a legfontosabb” – fogalmazott pénteken Rupert Powell, a Bloomsbury Auctions feje.

Az 1777-es szériából mindössze három példány maradt, egyet a Philadelphiai Történeti Társaság, egyet pedig a New York-i közkönyvtár birtokol. Az Aitken-biblia elején az áll, hogy eredeti görög szövegből újonnan fordították és összevetették korábbi fordításokkal. A biblia alkalmas arra, hogy templomokban felolvassanak belőle – írták bele még.

Nem Robert Aitken volt az első, aki megjelentette a bibliát Amerikában. Az Újtestamentum algonkin nyelvű fordítása már 1661-ben elkészült John Eliot puritán lelkésznek köszönhetően; az őslakos indiánok nyelvén 1663-ban lett teljes a biblia. Philadelphiában 1743-ban német nyelven adtak ki bibliát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.