Komoly gond lehet a mellimplantátumokkal

Kétszázötvennél több brit nő készül pert indítani, miután több mint felük repedéseket tapasztalt beültetett mellprotézisében.

BL
2011. 12. 21. 22:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Poly Implant Prothese (PIP) elnevezésű francia vállalat gyenge minőségű szilikonbetétjeit akár ötvenezer brit nőnek is beültethették. A perre készülő nőket képviselő ügyvéd elmondta, hogy jövőre kezdődik el a jogi eljárás, amelyben az érintettek panaszt emelnek a műtétet elvégző klinikák ellen. „A nők több mint felénél megsérült a protézis, és képviselünk olyanokat is, akik a problémákról szóló jelentések hallatán aggódnak, hogy az ő implantátumuk is elszakadhat majd” – közölte Esyllt Hughes ügyvéd.

Az AFP francia hírügynökség által szerdán megszerzett dokumentumok azt mutatják, hogy a PIP 65-nél több országba – főként Dél-Amerikába és Nyugat-Európába – szállított mellimplantátumokat tavalyi leállásáig. Az 1991-ben alapított PIP egy ideig az ágazat harmadik legnagyobb cége volt, és évente százezer szilikonbetétet gyártott.

A német hatóságok szerdán az AFP-nek úgy nyilatkoztak: nem ismert, hány német nő kapott PIP-implantátumot, és jelenleg nem terveznek visszahívást. „Várjuk a francia illetékesek döntését, akikkel szoros kapcsolatban állunk” – tette hozzá a német egészségügyi miniszter szóvivője. A spanyol hatóságok szintén nem javasolják egyelőre a mellbetét eltávolítását, ám arra biztatják az érintett nőket, hogy ellenőriztessék implantátumuk állapotát sebészükkel. A megszerzett dokumentumok szerint kelet-európai országokba – például Bulgáriába, Oroszországba és Lengyelországba – került 2009-ben a PIP-implantátumok 10 százaléka.

A francia egészségügyi hatóságok a hét végéig harmincezer nőt szólíthatnak fel a PIP szilikon implantátum eltávolítására, miután több rákgyanús esetet találtak. A problémát az okozza, hogy a PIP a gyanú szerint rossz minőségű szilikongélt használt a mellbetétekhez. A gél, amely tízszer olcsóbb, mint az egészségügyi előírásoknak megfelelő anyag, megnöveli az implantátum borításában a szakadás kockázatát, ennek következtében a környező szövetek gyulladását és a szilikon szivárgását.

Az európai hatóságok óvnak a pániktól, szerintük a PIP-implantátumok és a rák közötti ok-okozati kapcsolat még nem bizonyított. Ismertté vált azonban nyolc rákos megbetegedés olyan nőknél, akik ezt a márkájú mellbetétet viselték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.